Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu Nedir ?  

Yutulabilir Mide Balonu : Obezite, dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşamdan dolayı global bir sağlık sorunu haline gelmiş bir hastalıktır. Obezite, vücut kitle indeksinin normalin çok üstünde olması şeklinde açıklanabilir. Global bir problem haline gelmiş bu hastalık kanser, diyabet, hipertansiyon, eklem ve kalp hastalıklarına neden olabilirken kişinin sosyal hayatının fazlasıyla kısıtlanmasına, kişinin özgüveninin düşmesine ve kişinin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine de neden olabilmektedir. Son yıllarda fazla kilolarından şikayetçi pek çok kadın ve erkek çareyi Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulamasında aramaktadır. Bu uygulama cerrahi olmayan, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen, vücudun sahip olduğu ağırlığın yaklaşık %10-15’inin verilmesine yardımcı olan bir uygulama olduğu için oldukça rağbet görmektedir.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Nedir?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) kişinin midesine yerleştirilen ve bu sayede daha az besin tüketimini sağlayan yumuşak bir balon uygulamasıdır. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması kişinin hastaneye yatmasını gerektirmeyen, anesteziye ihtiyaç duyulmadan uygulanabilen ve 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan bir uygulamadır. Ayrıca mideye yerleştirilen yumuşak balon yerleştirildikten 16 hafta sonra kendiliğinden söneceği ve doğal yollarla vücuttan atılacağı için bu uygulama son derece konforludur. Diğer mide balonu uygulamalarındaki gibi kullanım süresi sonunda ek bir işleme gerek yoktur. Allurion vücuttan kendiliğinden atılmaktadır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Ne İşe Yarar?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler ve obez sınıfına giren kişiler için tasarlanmış bir uygulamadır. Bu uygulamanın amacı kişilerin fazla kilolarından kurtulmasına yardımcı olmaktır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Nasıl Çalışır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulamasının çalışma prensibi; kişinin midesinde belirli bir yer doldurularak tokluk hissinin kazanılmasına ve dolayısıyla bir öğünde daha az besin tüketildiği için kişinin zayıflamasına dayanmaktadır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Nasıl Uygulanır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması iki adımdan oluşmaktadır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulamasında ilk adım ince bir ipe bağlı olan yumuşak balonu yutmaktır. Bu işlem kişinin yutkunmasıyla gerçekleşecek basit düzeydedir. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) yutulduktan sonra doğru yerde olduğundan emin olmak amacıyla bir röntgen çekilecektir.

İkinci adımda ise Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) içerisi sıvı ile doldurulur. Bu aşamada doktor bir kataterden yardım alır. Bu aşamada balonun içerisinin sıvıyla dolu olduğundan emin olmak amacıyla bir röntgen çekilir. Röntgen sonucuna göre sıvı ile doldurma işlemi başarılı gerçekleştirilmişse katater çıkarılır ve kişi sosyal hayatına geri döner. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) içerisine 550 ml steril bir su doldurulur.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Kapsülü Yutulamazsa Ne Olur?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) kapsülü herkes için kolay yutulabilir özellikte tasarlanmıştır. Kişi kapsülü tek başına yutmada sorun yaşarsa doktor ince bir katater yardımıyla kapsülü iterek kişinin yutmasını sağlayabilir.

Yutulabilir Mide Balonu Kimlere Uygundur?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonunun) 18 yaşından büyük, vücut kitle indeksi 27’ye eşit veya 27’den büyük olan fazla kilolu ya da obez kişiler için uygun bir uygulamadır. Bu uygulama sadece bu alanda eğitim almış, uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması, her hasta grubu için uygun değildir. Bu nedenle işlem öncesinde mutlaka konsülasyon muayenesi yapılmaktadır. Bu esnada kişinin tıbbi geçmişini detaylı şekilde paylaşması oldukça önemlidir.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Uygulamasına Hazırlık Süreci Nasıldır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulamasının en başarılı şekilde etki göstermesi için;

 • İlk olarak mutfak dolapları ile buzdolabı gözden geçirilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması gerçekleştirildikten sonra kişinin birkaç gün boyunca protein açısından zengin beslenmesi gerektiği için yoğurtlar ve içecekler dolapta yerini almalıdır. Ayrıca birkaç porsiyon et suyu hazırlayıp dondurmak da iyi olacaktır.
 • İkinci adımda kişiyi yemek ve atıştırmalık planlama alışkanlığı edinmek beklemektedir. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması gerçekleştirildikten sonra görülen yan etkilere bağlı olarak az ve sık yemek gerekebileceği için ne yenmesi gerektiğinin planlaması daha önceden yapılabilir.
 • Yemek yerken masaya oturmak ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşmak aslında kulağa basit gelse de oldukça etkilidir çünkü yiyeceklere odaklanmak tokluk hissinin yaşanmasını sağlayacak kişi ihtiyacından fazlasını tüketmemiş olacaktır.
 • Allurion mobil uygulaması, balon yerleştirme uygulamasının ilerlemesini ve takip edilmesini sağlayacak bir uygulama olduğu için bu uygulama balon yerleştirme uygulamasından önce indirilmelidir.
 • Balon yerleştirme gününden önce doktorun reçete ettiği antiasit ilaçların alınması gerekir.
 • Balon yerleştirme gününden 24-48 saat öncesinden itibaren bol sıvı tüketmek gerekir.
 • Doktor tarafından reçete edilen diğer bir ilaç ise hastalığı önleyici ilaçlardır. Bu ilaçların alınması gerekir.
 • Yerleştirme gününden 8 saat öncesinden itibaren yemek yenilmemelidir, berrak sıvılar içilebilir.
 • Yerleştirme gününden 2 saat öncesine kadar su ve berrak sıvılar içilebilirken, uygulamaya 2 saat kala bütün içeceklerin tüketimi bırakılmalıdır.

Allurion Yutulan Mide Balonu Sırasında Kişiler Nelere Dikkat Etmelidir?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sırasında kişiler;

 • İlk olarak yeni ve sağlıklı beslenme tarzını hayatlarına entegre etmelidir.
 • İlerlemenin takip edilmesi amacıyla Allurion akıllı tartı, Allurion akıllı saati ve Allurion mobil uygulaması kullanılmalıdır.
 • Düzenli olarak tartılmak kişinin motivasyonunu yerine getirecek bir adımdır.
 • Diyetisyen ve doktor ile sürekli iletişim halinde olunmalıdır.
 • Düzenli egzersiz ve alkol, kafein tüketimini azaltmak kişilerin daha sağlıklı yaşam tarzını benimsemesini sağlayacağı için düzenli egzersiz yapmaya ve alkol, kafein tüketimini azaltmaya dikkat edilmelidir.
 • Hedefleri hayata geçirmek amacıyla ufak eylem planları oluşturmak, egzersiz ve beslenme programları hazırlamak gerekmektedir.
 • Alışkanlığın oluşturulmasında en önemli dayanak bilimsel yöntemlerdir. Kişilerin pekiştirme yöntemleriyle alışkanlıklarını oluşturması ve değiştirmesi gerekir.
 • Kişilerin çevresindeki bazı insanlar ya da bazı eşyalar onları sağlıksız beslenmeye ve egzersiz yapmamaya yönlendirebilir. Bundan dolayı motivasyon düşürücü, program aksatıcı kişiler ve eşyalar çevreden uzaklaştırılmalıdır.
 • Başarıların büyüklüğü ya da küçüklüğü fark etmeksizin kutlanmalıdır. Kutlamalar insanın motivasyonunu arttırıcı ve bu yolun devamını sağlayıcısıdırlar. Bundan dolayı küçük ve büyük başarılar mutlaka kutlanmalıdır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Beslenme Süreci Nasıl Olmalıdır?

 • Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) yerleştirildikten sonra ilk birkaç hafta berrak sıvılar tüketilmeli ardından normal katı beslenmeye adım adım geçilmelidir.
 • En az 48 saat berrak sıvıları yani durgun su, hafif meyve suyu, sıcak et suyu, bitki çayı, kafeinsiz çay, şekersiz ve tanesiz komposto, hoşaf, süzülmüş sebze suları, gazsız sporcu içeceklerini tüketmek gerekir.
 • İlk hafta ve sonrasında en az 2 litre su tüketmek, kafeinli ve gazlı içeceklerden kaçınmak çok önemlidir.
 • İkinci 48 saatlik aşama yumuşak yemeklerin yani çorba, yoğurt, püreler, yumuşak ve sulu yiyeceklerin tüketildiği aşamadır. Bu aşamada şekersiz puding, bitki çayları, az yağlı süzme peynir, yağsız süt ile pişen yulaf ezmesi de tüketilebilir. Kişi bu aşamada mide krampı, ağrı, bulantı, kusma yaşıyorsa aşama 1’e geçmeli ve ikinci aşama için beklemelidir.
 • Üçüncü aşama ise katı gıdalara başlama aşamasıdır. Bu aşamaya geçiş tamamen kişiye özel ve şikayetlerine bağlıdır. Mide krampı, ağrı, bulantı ve kusma gibi şikayetler kendini göstermiyorsa bu aşamaya devam edilebilir. Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sonrası genellikle tercih edilen besinler sert ve lifli yiyecekler, yapraklı sebzeler, sert meyve kabukları ve çekirdekleridir. Bu besinler ilk olarak küçük, kabuksuz, iyi bir şekilde pişirilmiş ve iyi bir şekilde çiğnenmiş şekilde tüketilmelidir.

obezite gorsel
bb

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Vücuttan Atıldıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) vücuttan atıldıktan sonra;

 • İlk olarak sağlıklı beslenme ve egzersiz programları kesinlikle aksatılmamalı, alışkanlıkların korunmasına dikkat edilmelidir.
 • İlerlemenin devamı ve motivasyonun korunması için Allurion akıllı tartı, Allurion akıllı saat ve Allurion mobil uygulaması kullanılmaya devam edilmelidir.
 • Daha ve öneri ve destek amacıyla doktor ve diyetisyen ile iletişim kurulmalıdır.
 • Çevredeki kişilerin kişiyi etkilemesine izin verilmemelidir.
 • Bazı kişiler birinci Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) vücuttan atıldıktan ve beklenmesi gereken süre geçtikten sonra ikinci bir Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) yerleştirmeyi tercih edebilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Uygulaması;

 • Bu uygulama cerrahi bir işlem olmamasının yanı sıra endoskopisiz ve anestezisiz basit bir uygulamadır.
 • Fazla kilolarından rahatsız olan kişilerin vücutlarından %10-15 oranında kilo vermesini sağlar.
 • Yaklaşık 16 hafta sonra balon vücuttan kendiliğinden atılır, özel bir çıkarma işlemi gerekmez.
 • Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) kişinin açlık hissetmeden, az besinle tok olmasını sağlayarak kilo vermesini amaçlar.
 • Midesinde balon olan kişi daha az yeme ihtiyacına sahip olacağı için bu uygulama sağlıklı ve dengeli beslenme avantajı sunar.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Ne Kadar Süre Midede Kalır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) 16 haftaya ayarlı bir zaman formundadır. 16 haftanın bitimiyle balonun içinde bulunan sıvı kendini boşaltacaktır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Yan Etkileri Neler?

 • Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) bazı kişilerde bulantı, mide krampı ve kusma oluşturabilir. Bunlar midenin balona alışma sürecinden sonra geçecek kısa süreli (ortalama olarak bir hafta süren) yan etkilerdir.
 • Çoğu hasta hiçbir yan etki yaşamadan sosyal hayatına devam edebilmektedir.
 • Olası yan etkileri yaşayan kişiler doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullandığında bu şikayetler kontrol altına alınmış olacaktır.
 • Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması yapılan kişiler ilaçlara ya da diyet değişikliğine cevap vermeyen ağrı yaşıyorsa, şiddetli bulantı, kusma, kabızlık, ishal, karın şişliği, kramp ya da sıvı kaybı yaşıyorsa, balon midedeyken ilk haftada görülen fakat sonradan iyileşen şikayetler kendini yeniden göstermeye başlamışsa, ağrı, gastrointestinal gibi şikayetler mevcutsa en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmalıdır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Sonrası Bulantı ve Kusma Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sonrası bulantı ve kusma midenin balona alışma sürecinde kendisini fazla kasmasından dolayı oluşan bir semptomdur. Mide bulantısı hissedildiğinde hareket etmek doğru bir hareket olacaktır. Bunun dışında porsiyonları küçültmek, bir oturuşta daha az yemek, yemek yerken acele etmemek, yemekleri iyi bir şekilde çiğnemek, sıvı tüketimine dikkat etmek de bulantı ve kusmanın yaşanmaması için önemlidir.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Sonrası Abdominal Rahatsızlıklar ve Kramp Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sonrası abdominal rahatsızlıklar ve krampın oluşmasına yine midenin balona alışma süreci neden olmaktadır. Ağrı ve kramplara mide bulantısı ve kusma eşlik etmediğinde söz konusu şikayetlerin nedeni açlık olabilir. Bundan dolayı besinlerin kıvamı ve miktarı arttırılabilir. Ayrıca yürüyüşe çıkmak, çok soğuk ve çok sıcak besinlerin tüketiminden kaçınmak, sıcak su şişesinden faydalanmak doğru adımlar olacaktır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Sonrası Kabızlık Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sonrası kabızlık şikayeti midenin balona alışma sürecinin bağırsaklara etkisinden ve lifli gıda ile sıvı tüketiminin azalmasından dolayı oluşmaktadır. Bol sıvı tüketmek, katı gıdalarla beslenme aşamasına geçtikten sonra meyve, sebze ve lifli gıdaları tüketmek, fiziksel aktiviteyi arttırmak doğru adımlar olacaktır. Ayrıca kuru erik, armut, elma, kivi ve mango kabızlık şikayetinin geçmesine fayda sağlayacaktır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Sonrası Reflü ve Mide Yanması Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sonrası reflü ve mide yanması şikayetleri oldukça nadir görülen midenin alışma sürecinde olan şikayetlerdir. Bir oturuşta fazla besin tüketmemek, yemek sırasında yavaş yemek ve iyi bir şekilde çiğnemek, reflü, gaz, şişkinlik ve geğirme başladığında yemek yemeyi sonlandırmak, akşam erken vakitte yemek, yemekten sonra yatmamak, yatmak için yemekten sonra 2-3 saat geçmesini beklemek, sol tarafa doğru yatmak, kafeinli yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınmak, yemekten önce sigara içmemek, reflüyü tetikleyen yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınmak, düşük yağ içerikli öğünleri tüketmek ve alkolden kaçınmak doğru adımlar olacaktır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Uygulamasının Garantisi Var mı?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulamasının garantisi balonun kişinin midesinde 90 günden az kalırsa ya da 90 günden önce kendiliğinden sönerse ücretsiz olarak değiştirilme şeklindedir.
obezite2
bbmob

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Yutulabilir mide balonu fiyatları kur bazlı farklılıklar dolayısıyla anlık değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenden ötürü 2023 güncel yutulabilir mide balonu fiyatlarını öğrenmek için bizleri arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Yutulabilir mide balonu fiyatına 6 aylık diyetisyen desteği, Allurion Smart Baskül ve akıllı saat dahildir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatlarını SGK Karşılar mı?

Yutulabilir mide balonu fiyatlarını SGK ve Özel Sağlık Sigortası karşılamamaktadır.

Güncel fiyatları öğrenmek için bize Whatsapp, telefon veya aşağıdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı mı Yutulabilir Mide Balonu mu?

Tüp mide ameliyatı ya da yutulabilir mide balonu operasyonu düşünüyorsanız aşağıdaki iletişim formunu doldurup detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksimi Nasıl Hesaplarım?

Vücut kitle indeksi aracımızı buraya tıklayarak kullanabilirsiniz.

Prof Dr. Hasan Altun ile Kimler Zayıfladı?

Deniz Seki, Seren Serengil, Ümit Erdim ve Işın Karaca gibi birçok ünlü Prof. Dr. Hasan Altun ile sağlıklı bir yaşama adım attı. Youtube kanalımızı ziyaret ederek tüp mide süreçleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular
Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) Sıklıkla Tercih Ediliyor mu?

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması son derece güvenilir ve etkili bir uygulamadır. Bu uygulama dünyada 50.000'den fazla kez uygulanmış ve klinik çalışmalarıyla başarısı kanıtlanmış bir uygulamadır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) uygulaması öncesinde ve sonrasında midenin balona alışma sürecinin sorunsuz geçmesi amacıyla uygulanması gereken bazı diyet programları bulunmaktadır. Bu konuda doktor ve diyetisyen kişiye yardımcı olacaktır. Beslenme programının daha sağlıklı hale getirilmesi için büyük değişikliklere gerek yoktur. Kişinin kendine küçük hedefler koyması ve alışkanlıklarını yavaş yavaş değiştirmesi yeterli olacaktır.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) midede 16 hafta kalsa da sonuçları ömür boyu etkilidir. Balonun midede bulunduğu süre boyunca kişi sağlıklı beslenme ve aktivite alışkanlıkları oluşturur ise ve bu alışkanlıkları balon çıkarıldıktan sonra da devam ettirirse verilen kilolalar geri alınmayacaktır. Ayrıca verilen kilolaların geri alınmaması için diyetisyen ve doktorla yaşam tarzı planlaması yapılabilir. Bu uygulamada balon atıldıktan sonra bir yıl daha koruyuculuk devam etmektedir.

Allurion (Yutulabilir Mide Balonu) sonrası ne zaman sosyal hayata dönülebileceği aslında kişiye bağlı olarak değişmektedir. Doktor onayından sonra birçok kişi 2 ila 3 gün sonra sosyal hayatına dönse de bazı kişiler bulantı, mide krampı ve kusma etkileri yaşayabildiği için sosyal hayata geri dönüş birkaç gün daha uzayabilir. Uygulama gününden sonra birkaç gün işten izin almak ve haftasonundan faydalanmak iyi bir fikir olacaktır.

Allurion sonrası alışma sürecinde bazı kişiler egzersiz yaparken balonu hissettiğini ifade etse de bu durum çok nadirdir ve geçicidir. Balona alışıldığında bu his ortadan kalkacaktır.

17. haftadan sonra 1 ay ara verip daha fazla kilo kaybetmek isteyen hastalara 2. kez uygulama yapılabilir.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi 15 Dk.
Anestezi Yok
Hastanede Yatış Yok
İyileşme Süresi 6 Aylık Program Takibi
İşe Dönme Süresi Hemen

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar