Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık Fıtığı Nedir?

Kasık fıtıkları her iki kasık bölgesinde karın duvarındaki zayıflamaya bağlı olarak oluşan şişliklerdir. Bu şişliklerin içinde karın içi organlar (bağırsaklar, yağ dokusu) mevcuttur. Özellikle fıtık içine bağırsak girdiğinde tehlikeli olabilir. Çoğunlukla kendini şişlik ve ağrı ile belli eder. Yaşla birlikte fıtık oluşma riski artar. Tek taraflı veya her iki kasıkta beraber fıtık olabilir.

Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık fıtığının tek tedavisi cerrahidir. Eskiden bu cerrahiler açık olarak yapılıp dokular dikişle yaklaştırılırken zamanla bu fıtık bölgesinde yapay yamalar kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bu ameliyatlar daha çok laparoskopik yöntemle yapılmakta ve yama uygulanmaktadır.

Laparoskopik kasık fıtığı ameliyatlarının iki şekli vardır:

1. TAP yöntemi
2. TEPP yöntemi

kasık fıtığı ameliyatı

TAP ameliyatı laparoskopik olarak karın içine girilerek yapılmaktadır. Karın içinden karın zarı ayrılarak kasıktaki zayıf bölgelere yama konulmaktadır.

TEPP ameliyatı günümüzde en çok tercih edilen kasık fıtığı ameliyat yöntemidir. Avantajı karın içine girilmeden yapılmasıdır. Periton denen karın zarı açılmadan karın duvarı ile periton arasına girilerek yama konulmaktadır.  Ağrı azdır ve işe dönüş süresi çok kısadır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Kasık fıtığı ameliyatı sonrasında gerek iyileşme sürecinin kısalması gerekse konforlu bir süreç yaşanması ile birlikte fıtık probleminin tekrarlamaması amacı ile hasaların dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar;

–  Özellikle iyileşme sürecinde ağır kaldırılmamalıdır.

–  Doktorun önerdiği ağrı kesici ve benzeri ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır.

–  Kabızlık durumundan kaçınılmalıdır.

–  Ameliyat bölgesinde oluşacak sertlik, morluk ve şişkinlikler normal karşılanmalıdır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Fiyatları

Kasık fıtığı ameliyatı fiyatı için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular
Kasık fıtığı ameliyatısonrası şişlik ne zaman geçer?

Her cerrahi işlem sonrasında işlem yapılan bölgenin şişmesi ve ağrıması doğal bir komplikasyondur. Kasık fıtığı ameliyatı sonrası yanma ve şişlik ise birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu süre kişinin verdiği yanıta bağlı kalarak bir haftaya uzayabilir.

Ülkemizde sıkça karşılaşılan vakalardan biri haline gelmesi ve teknolojik gelişmeleri takip etmemiz nedeni ile hiç zorlanmadan, herhangi bir risk faktörü oluşturmadan, acısız ve ağrısız bir şekilde kolayca kasık fıtığı ameliyatı yapılmaktadır.

Fıtığın sürekli büyümesi ve testislere inmesi halinde hastanın acı ve ağrılarının dayanılmaz bir hale geleceğini unutmaması gerekir. Bununla birlikte kısa süreli çözümler kullanmak kesinlikle bir tedavi yöntemi değildir. Hastalığın tedavi edilmemesi halinde fıtık boğulması ve bağırsak boğumlanması komplikasyonları görülebilir. Bu komplikasyonlar neticesinde hastanın hayati durumu tehlike altına girebilir. Kasık fıtığı belirtileri görülmesi halinde kesinlikle uzman bir hekime görünerek ameliyat olmanız gerekmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji ve uzman hekimlerimizin bilgisi sayesinde herhangi bir risk faktörü barındırmadan kasık fıtığı ameliyatı olabilirsiniz. Sizin için belirlenen özel bir durum risk faktörü var ise uzman hekiminiz sizlere bildirecektir.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi 60 Dk
Anestezi Genel
Hastanede Yatış 1 Gün
İyileşme Süresi 7 Gün
İşe Dönme Süresi 7 Gün

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar