Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Laparoskopik Kesi Yeri Fıtığı Onarımı

Laparoskopik Kesi Yeri Fıtığı Onarımı

Kapalı Kesi Yeri Fıtığı Tamiri

İnsizyonel Fıtık Nedir?

Kesi yeri fıtığı(insizyonel fıtık), daha önceden geçirilen bir ameliyatta oluşturulan kesi bölgesinden meydana gelir. Bu fıtıkta ameliyat nedeniyle oluşan yara, karın duvarındaki destek dokunun zayıflamasına ve bu bölgeden bağırsağın bir kısmı veya yağ dokusunun baskı yaparak dışarı çıkmasına yol açar.

İnsizyonel fıtıkta tanı nasıl konulur?

Bu tür fıtıklarda genel cerrahi muayenesi oldukça önemlidir. Elle muayenenin yeterli olmadığı küçük fıtıklarda yardımcı görüntüleme yöntemleri ultrason, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans kullanılabilir.

insizyonel fitik

İnsizyonel fıtıkta ameliyat nasıl gerçekleşir?

Bu tip fıtıklar kapalı dediğimiz laparoskopik yöntemle veya açık dediğimiz fıtık bölgesi tamamen önden açılarak yapılabilir. Küçük fıtıklar direkt olarak dikiş konularak onarılabilirken esas olarak onarımda yama kullanılır. Laparoskopik fıtık onarımında yama karın içine konulduğundan genelde bir tarafı barsaklara yapışmayan diğer tarafı ise dokuya yapışan özel daha pahalı yamalar kullanılır. Yama destek dokusuna zımbalanarak sabitlenir. Açık onarımda ise genelde fıtık öncelikle dikişlerle kapatılarak önüne daha basit yamalar kullanılır.

İnsizyonel fıtık ameliyatı olan kişiler kaç gün hastanede kalır?

Hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi 90-120 Dk
Anestezi Genel
Hastanede Yatış 1-2 Gün
İyileşme Süresi 1 Ay
İşe Dönme Süresi 7 Gün

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar