• +90 532 068 61 80

Vücut Kütle İndeksi Hesaplama

vki-hesaplama

VKİ HESAPLAMA

KategoriVKİ - kg/m2
Düşük Kilolu< 18,49
Aşırı Kilolu25 - 29.9
Klas 1 Obezite30 - 34,99
Klas 2 Obezite35 - 39,99
Morbid Obezite> 40


Vücut kitle indeksi hesaplama boy ve kilonun kullanıldığı bir hesaplama şeklidir. Vücut ağırlığınızın kilogram birim cinsinden değerinin boyunun metre birim cinsinden olan değerinin karesine kg/m²   bölünmesiyle bulunan değerdir. İngilizcesi body mass index olduğundan BMI diye kısaltmasını da görebilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Sonucuna Göre Obezite Dereceleri

Dünya  sağlık örgütünün vücut kitle indeksi hesaplama sonucuna göre yaptığı obezite sınıflandırması şöyle sıralanmaktadır. VKİ-BMI 15 den az olanlar için aşırı zayıf, VKİ-BMI  15 ile 18,5 arasında olanlar için zayıf, VKİ-BMI 18,5 ile 24,9 arasında olanlar için normal kilolu, VKİ-BMI 25 ile 29.9 arasında olanlar için fazla kilolu, VKİ-BMI 30 ile 34.9 arasında olanlar için birinci derece obezite, VKİ-BMI 35 ile 39.9 arasında olanlar için ikinci derece obezite, VKİ-BMI 40 üzerinde olanlar için üçüncü derece obezite veya morbid obezite olarak isimlendirilmektedir.

Cinsiyete Göre Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Sonucu Değerlendirme

Kadın ve erkek vücudunda olması gereken yağ oranları birbirinden farklıdır. Erkekte olması gereken yağ oranı % 12-18 arasında olmakta bu oranın yetişkin bir erkek içindir. Kadında ise olması gereken yağ oranı % 20-28 arasında olmakta aynı şekilde bu oranın yetişkin bir kadın için geçerlidir. Vücut kitle indeksi obezite tanısı konacak aralıkta ise obezite ameliyatı için konusunda uzman obezite cerrahına gidilmelidir.

Vücut kitle indeksi hesaplandığında görüldüğü gibi sadece boy ve kiloya bakılmaktadır. Bu hesaplama ile çok kaslı bir sporcu kilosu fazla görüldüğü için obez sınıfına girebilmektedir. Bunu değerlendirmek için özel cihazlarla vücut analizi yapmak gerekir. Obezite cerrahisine karar vermede hala kullanılan yöntem vücut kitle indeksidir.

Yaşa Göre Vücut Kitle İndeksi

Yaşa göre kitle indeksi, yaşlandıkça kilolu olmak normal midir gibi sorulara cevap verilebilmesi kişinin yaşı kilosu boyu ve bel çevresinin değerlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Yaş ilerledikçe hareketlerin azalması dolayısıyla vücuttaki kaslarda azalma yağ oranında artış olmakta bu da yaşlılarda genellikle kiloda düşüşe neden olmaktadır. Yaşlılarda bir kilo düşüşü olmasa da vücutlarında ki yağ oranı artmaktadır. Bu sebepten yaşı ilerleyen kişilerin detaylı tetkikler yaptırmaları gerekmektedir.

Çocuklarda vücut kitle indeksi nedir diye öğrenmek istediğinizde oldukça geniş bir liste görebilirsiniz çünkü çocuğun kaç yaş kaç aylık olduğuna cinsiyetine boyuna göre olan değerler bulunmaktadır. Çocuklarda kitle indeksinin hesaplanmasının tüm verilerin doğru girilmesi çok önemlidir. Yanlış girilen yaş veya boy ölçülerinin sonuçları anne ve babaların çocuğum obezite hastası diye tedirginlik yaşamalarına sebebiyet verebilir. Çocukların fazla kilolu olması ilerleyen yaşlarda obezite hastası olması olasılığı yüzde yetmiş gibi oldukça yüksek bir orandır.