Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Revizyon Tüp Mide Cerrahisi

Revizyon Tüp Mide Cerrahisi

Obezite cerrahisi (bariatrik cerrahi) günümüzde obezite tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Uzun dönemde çok etkili olmasına rağmen bazı hastalarda ilerleyen dönemde revizyon ameliyatlarına ihtiyaç olabilmektedir.

Revizyonel tüp mide cerrahisi nedir?

Revizyon tüp mide cerrahisi, daha önce yapılan bir obezite ameliyatını gelişen bir sorun nedeniyle tamir etmek veya başka bir yönteme dönüştürmek için yapılan ameliyatlardır. Obezite cerrahileri uzun zamandır yapıldığı ve ameliyat sayıları arttığı için revizyonel cerrahiler de giderek artmaktadır. Günümüzde yapılan obezite cerrahilerinin ortalama %12’si revizyonel cerrahilerdir.

Mide bandı sonrası revizyonel ameliyatlar

Mide bandı günümüzde nerdeyse hiç kullanılmazken eskiden çok yapılan ameliyatlardı. Mide bandı ameliyatının başarısı düşük olduğundan birçok hasta revizyon ameliyatı olmuştur. Özellikler banda bağlı birçok teknik problem (bandın kayması, portun dönmesi, band migrasyonu vs.) nedeniyle revizyonel ameliyatlar yapılmak zorunda kalınmıştır.

Tüp mide ameliyatı sonrası revizyon ameliyatları

Günümüzde en çok yapılan revizyon ameliyatları tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) için yapılan ameliyatlardır. Hastalar;

  • Geri kilo alma
  • Yetersiz kilo verme
  • Gelişen komplikasyonlar

Nedeniyle revizyon ameliyatı geçirebilirler.

En çok revizyonlar geri kilo alma nedeniyle yapılır. Ameliyat sonrası gelişen kaçak, darlık veya reflü nedeniyle de hastalarda revizyon ameliyatı yapılabilir.

Bu ameliyatlar düzeltme, başka bir ameliyat yöntemine çevirme veya ameliyatı tamamen eski haline çevirme şeklinde yapılabilir. Daha çok başka bir ameliyat yöntemine çevirme ameliyatları yapılır.

Tüp mide ameliyatı sonrası revizyon ameliyatları olarak gastrik bypass, mini gastrik bypass, SADI-S ameliyatı veya duodenal switch ameliyatları tercih edilmektedir. Bu ameliyatlar sonrası da hastalar tekrar kilo verebilmektedir. Ama hastaların revizyon ameliyatı sonrası ne kadar kilo verebileceklerini öngörmek ilk ameliyata göre daha zordur. Ayrıca bu ameliyatlar ilk ameliyata göre daha riskli ve komplikasyon oranı daha yüksektir. Ama gerekli hastalarda yine de başarı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Roux-n-Y Gastrik bypass ameliyatı sonrası revizyon ameliyatları

Gastrik bypass ameliyatları sonrası da sanılanın aksine revizyon cerrahisi gerekebilmektedir. Geri kilo alımı, yetersiz kilo verimi ve gelişen komplikasyonlar nedeniyle cerrahi gerekebilir. Gastrik bypass sonrası tüp imde ameliyatlarından farklı olarak metabolik sorunları nedeniyle de revizyon gerekebilmektedir. Hipoglisemi gibi değişik metabolik nedenlerle cerrahi gerekebilir.

Gastrik bypass’da yetersiz kilo verimi veya geri kilo alımı nedeniyle ameliyatın etkisini artırmak için mide poşu küçültülebilir. Emilim bozukluğunu artırmak için devre dışı bırakılan bağırsak uzatılabilir. Metabolik sorunlar nedeniyle ameliyat eski haline çevrilebilir.

Revizyon tüp mide cerrahisi öncesi değerlendirme

Revizyon tüp mide cerrahisine karar vermeden önce sıkıntısı olan hastanın multidisipliner bir ekip tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu ekipte bariatrik cerrah, diyetisyen, psikolog vardır. Eğer gerekirse diğer dallardan destek alınır. Kilo ilgili problemleri değerlendirmek için en az 18 ay geçmiş olması gerekir.

Ameliyat olmayı düşünen hastaların mutlaka revizyon konusunda tecrübeli ekipler tarafından ameliyat edilmesi gerekir. Ekibimiz uzun zamandır primer ve revizyonel cerrahileri başarıyla gerçekleştirmektedir. Ekibimiz revizyonel cerrahi konusunda oldukça tecrübelidir. Danışmak için bize ulaşabilirsiniz.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar