Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Ümit Erdim Doktoru Kim?

Bilgi Al
Ümit Erdim Doktoru Kim?

Tüp Mide Ameliyatı Olan Ümit Erdim Neden Çok Zayıfladı? Bu Durum Normal Mi?

Aylar önce tüp mide ameliyatı olan Ümit Erdim’in aşırı zayıflaması gözden kaçmadı ve geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarında takipçileri tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Takipçilerinin ardı arkası kesilmeyen eleştirilerine tepkisiz kalamayıp sinirlenen Ümit Erdim’in 142 kiloluk halini gösteren fotoğrafını koyup, “bunu mu istiyorsunuz anlamadım?” demesi tepkilerin iyice artmasına neden olunca sosyal medyada tüp mide ameliyatları ve hızlı zayıflama ile ilgili polemiklerin arkası gelmeye başladı.

Peki Ümit Erdim Neden Bu Kadar Zayıflamıştı, Normal miydi? Korkutan başka bir Problem Var mıydı?

İnter Bariatrics Ekip tarafından yaklaşık 6 ay önce kliniğimize kontrolsüz kilo artışı ve yandaş hastalık problemleri ile başvuran Ümit Erdim’e halk arasında tüp mide veya mide küçültme ameliyatı da denen zayıflama ameliyatı uygulanmıştır. Ameliyat sonrası kontrollerini hiç aksatmayan ve ekibimizin tüm tavsiyelerine uyan Ümit Erdim’ in, kilo verim hızı, kan tetkikleri ve tüm sağlık kontrolleri oldukça normal seyrinde beklenen bir şekilde devam etmektedir. Ancak tüp mide veya diğer obezite cerrahi ameliyatlarından sonra ilk aylarda hızlı kilo verimi en çok yüzdeki yağlı dokudan olduğundan hastalara çevrenin tepkisi çöktün, çok zayıfladın, hastalıklı gibi oldun” şeklinde olmaktadır. Bu durum özellikle erkek hastalarda yüzdeki yağ doku oranının bayan hastalara oranla daha az olması nedeniyle sık rastlanmaktadır. Bu durum oldukça normal ve beklenen bir durumdur. Hastalar sosyal çevresinin aşırı baskısı nedeniyle, ameliyat sonrası zor bir dönem geçirmektedir. Hatta bazen uyardığımız ve beklediğimiz bir durum olduğunu söylememize rağmen panik olabilmektedirler.

Peki Bu Durum Geçecek mi? Yoksa Kalıcı mı?

Ameliyat sonrası ilk aylarda hızlı kilo verimine bağlı yüzde yağ doku kaybı ilerleyen aylarda vücudun kilo verim hızının azalması, daha sonra da denge kilosuna gelmesiyle geçmektedir. Yüz genellikle kişiden kişiye değişmekle birlikte hastanın denge kilosuna gelmesiyle birlikte toparlamakta ve halk arasında çöktü tabir edilen görüntü genellikle geçmektedir.

Peki Bu Tüp Mide Ameliyatı Olmayı Düşünen Hastalara Ne Önerirsiniz?

Öncelikle kesinlikle panik olmayın! Etrafınızın kilo ve dış görüntünüze odaklı eleştirilerinden ve insanlardan uzak durmaya ve kulak asmamaya gayret edin. Zira bu dönem ilk 6-9 ay olağan bir dönem olup, geçici bir dönemdir. 1. Yıldan sonra ise yüz ve vücut yavaş yavaş toparlayacaktır. Ameliyatlardan beklenen sonucun sağlıklı ve hafif bir yaşam olduğunu unutmayın…

Prof. Doktor Hasan ALTUN

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.