Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide ve Gebelik

Tüp Mide ve Gebelik

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Hamilelik Planlanabilir?

Tüp mide ameliyatı veya obezite cerrahi ameliyatlarından birini geçiren hastaların ilk 1 yıl hamile kalması kesinlikle önerilmez, hatta korunulması önemle tavsiye edilir. Bilimsel çalışmalara göre birçok obez infertil anne adayının obezite cerrahi ameliyatlarından sonra hormonal düzenlerinin kendiliğinden normale döndüğü, gebelik açısından çok doğal ve riskli ortam oluştuğu daha kolay gebe kalınabildiği görülmüştür. Tüp mide ameliyatı sonrası ilk aylarda beslenme düzeninin normale dönmesi zaman alacağı, zaman zaman vitamin ve mineral düzeylerinde düşme görülebileceği, bunun da bebek ve anne adayı açısından sakıncası olacağı için tüp mide ameliyatı sonrası 1 yıl önemlidir. Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası sadece bebek açısından değil anne adayının sağlıklı takibi, kilo veriminin durmaması, psikolojik sürecinin sağlıklı işlemesi ve ameliyat sonrası dönemin iyi geçirilmesi açısından da önemlidir. Tüp mide veya obezite cerrahi ameliyatı geçiren hastaların gebelik planlanmadan önce 1.yılın sonunda kandaki mineral ve vitamin değerlerinin kontrolünün yapılarak gebelik planlamaları kendileri ve bebekleri açısından daha sağlıklı olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gebelikte Nasıl Beslenmeli?

Tüp Mide Ameliyatı sonrasında hamilelikte;

• Az miktarda ve sık beslenmeye,
• Yiyecekleri iyi çiğnemeye,
• Yeterli miktarda sıvı alımına,
• Mutlaka ara öğün tüketmeye,
• Yağlı yiyecekler ve kızartmalardan uzak durmaya,
• Karbonhidrat ve hamurlu yiyeceklerden, şekerli içeceklerden uzak durmaya,
• Protein taze meyve, sebze ve salata şeklinde sağlıklı ve kaliteli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Tıkanma ve kusma yaşanılması durumunda beslenmeye ara vermeli, yürüyüş yapılmalı, küçük midemizi zorlamayacak porsiyonlarla yeniden beslenmeyi denemeliyiz. Gebelik süresince kandaki gerekli vitamin ve mineral düzeylerinin yakın takibi doktorunuz tarafından yapılmalı, gerekli takviyeler uygun şekilde belirlenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Tüp mide ameliyatı veya obezite cerrahi ameliyatı sonrasında normal doğum veya sezaryen şeklinde gerçekleşecek doğumun anne adayı açısından ve geçirilen cerrahi operasyon açısından herhangi bir sakıncası yoktur.
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gebelik Sonrası Yeniden Kilo Alınır Mı?
Tüp mide ameliyatı geçiren anne adayının sağlıklı ve kaliteli beslenme düzenini ilk aylardan itibaren oturtması, ameliyat başarısını olumlu etkilediği gibi hamilelik seyrini de hamilelik sonrasını da oldukça olumlu etkileyen bir faktör olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarını oturtan sağlıklı ve kaliteli beslenen ve hareketli yaşama geçiş yapan anne adaylarının gebelik sonrası kilo almaktan korkmamaları gerekir. Kilolarını son derece sınırda koruyarak son derece sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedirler.

Gebelik Sonrası Ne Zaman Tüp Mide Ameliyatı Olabilirim?

Doğum sonrası en erken kaçıncı ayda Tüp Mide veya mide bypass ameliyatı olabilirim ekiplere sık sorulan sorulardandır. Bebeğinizin sizin sütünüze ihtiyacının azaldığı aylar 6. Aydan itibarendir. Bu aydan itibaren bebek artık ek gıdaya geçiş yapabilir. Anne sütüne ihtiyacı gittikçe azalır. Bebeğin anne sütüne ihtiyacı azalınca ameliyat olabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk ay geçiş döneminde annede beslenme yetersizliği, ya da sıvı alımındaki azalmaya bağlı anne sütünde azalma olabilir, bebeğiniz ve siz zor durumda kalabilirsiniz, bu yüzden ilk 6 ay tüp obezite ve metabolik cerrahi ameliyatlarını uygun bulmuyoruz.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar