Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Kaçak Nedir? Kaçak Nasıl Tedavi Edilir ?

Kaçak Nedir? Kaçak Nasıl Tedavi Edilir ?

Kaçak Nedir? Kaçak Nasıl Tedavi Edilir ?

Kaçak; Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatlarından tüm dünyada en sık uygulanan tüp mide ameliyatından sonra görülen komplikasyondur. Kaçak; mide içeriğinin mide dikiş hattından karın içerisine sızması ve burada abseye ve enfeksiyona neden olmasıdır. İyi bir merkezde bu oran %1-2 dir. Kaçak komplikasyonunda erken tanı oldukça önemlidir, tüp mide ameliyatı sonrası ilk 10 gün riskli olup sonrasında kaçak komplikasyonu neredeyse hiç görülmemektedir.

Kaçak komplikasyonu belirtileri; Yüksek ateş, çarpıntı, geçmeyen karın ağrısıdır. Böyle bir durumda hızlı bir şekilde obezite cerrahınıza veya obezite cerrahi merkezine ulaşmanız komplikasyonun erken tanı ve hızlı tedavisi için oldukça önemlidir.

Kaçak komplikasyonu erken dönemde tanı konulduğunda etkin ve hızlı tedavi ile atlatılabilen bir komplikasyondur. Enfeksiyonun karın içine çok yayılması halinde yeniden laparoskopik müdahale ile karın temizlenir. Eğer enfeksiyon yayılmadı ise daha basit müdahale ile takip ve tedavi edilir.

Kaçak tedavisi kişiye ve enfeksiyonun yayılma durumuna göre 1-2 hafta veya 3-4 aya kadar uzayabilir.

Kaçak Komplikasyonu İçin Önlem Alınabilir Mi?

Ameliyat sonrası mideniz boydan boya kesik ve dikişli olduğu için ilk 1 ay boyunca uzman diyetisyeninizin ve doktorunuzun önerdiği beslenme şekline tamamıyle uyum göstermeniz, herhangi bir katı gıda tüketmemeniz oldukça önemli ve yeterlidir.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar