Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme; Yeni mideye adaptasyonun sağlanması ve normal beslenmeye geçişin daha hızlı olması açısından 5 haftalık mide koruyucu diyetimiz mevcuttur;

1. Hafta diyeti tamamen berrak sıvılardan oluşmaktadır.
2. Hafta diyetinde 1.haftaya ek olarak koyu ve tanesiz sıvı diyetlerinden oluşmaktadır.
3. Hafta diyetinde tamamen tanesiz pütürsüz püre döneminden oluşmaktadır. Bu dönemde sebze püreleri, meyve püreleri, yumurta, peynir gibi besinler yer almaktadır.
4. Hafta diyeti çok çiğnemeli ve normal beslenmeye geçişin en çok hissedildiği dönemdir.
5. Haftada posalı, tahıllı gıdaların da beslenmeye eklenmesi ile normal beslenme düzenine tamamen geçilmiş olur.

İlk 2 haftalık sıvı döneminde kas yıkımının olmaması veya minimum düzeyde olması için hastalarımıza obezite cerrahi geçirmiş hastalara özel tıbbi ürün olarak bulunan protein tozunu rapor etmekteyiz. Protein tozunun yanı sıra diyete eklediğimiz multivitamin, demir gibi vitaminler ve mineraller hastamızın az besinle zinde ve enerjik kalmasını sağlamaktadır. Hastanın protein tozu tüketimini sıvı dönemi bittikten sonra devam ettirmemekle birlikte, hastada herhangi bir vitamin eksikliği gelişmemesi açısından ilk 6 ay vitaminlerinin düzenli takibini istemekteyiz.

Tüp mide ameliyatı sonrasında 2 önemli unsur;

1. Katı ve sıvı gıdaların aynı anda tüketilmemesi gerektiğidir. Katı besinlerle sıvı besinlerin tüketimi arasında 30 dakikalık periyotlar olmasına özen göstermek mide hacminizi koruyacak ve daima midenin küçük kalmasını sağlayacaktır.
2. Gazlı içecekler kola ve maden suyu dahil tüketilmemelidir. Gazlı içecekler hem kalorili oldukları hem de kabarcıklı yapısı nedeniyle midenin esnemesine neden oldukları için tüketimi önerilmemektedir.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar