Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Mini Gastrik Bypass ve Gebelik

Mini Gastrik Bypass ve Gebelik

Mini Gastrik Bypass ve Gebelik

Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları ne zaman düşünülmeli, gebelik öncesi mi? Gebelik sonrası mı? Peki gebelik öncesi ameliyat olursak bebek yeterli beslenir mi? Sorun olur mu?

Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatlarının gebelik öncesinde yapılması bir çok obez ve infertil hastanın doğal yoldan gebe kalmasını veya tedaviye cevap verme oranını artırmaktadır. Ayrıca obez iken gebe kalan hastalarda sıklıkla görülen hamilelik şekeri, preeklampsi, yüksek tansiyon, düşük doğum tartılı bebek, erken doğum gibi problemlerin yaşanması ihtimalini de obezite cerrahisi sonrasında gebe kalan hastalarda neredeyse hiç görmemekteyiz. Bu nedenlerden dolayı mide bypass ameliyatını gebelik planlamadan önce yapılmasını özellikle önermekteyiz.

Gebelik sonrası ise; en erken mini gastrik bypass ameliyatı planlamasını kesin bir ay olmamakla birlikte bebeğin ek gıdaya sorunsuz alışıp, anne sütüne ihtiyacın azalmış olması durumunda tavsiye etmekteyiz. Ameliyat sonrası döneminde anne sütünde azalma olabileceğinden dolayı bebeğin beslenmesi aksayabilir.

Prof. Dr. Hasan Altun ve İnterbariatrics Klinik olarak Mini gastrik bypass ameliyatı sonrasında ise hastalarımıza beslenme yetersizliği görülebileceğinden dolayı ilk bir yıl gebelik planlanmasını kesinlikle önermiyor, hatta gebe kalmak daha kolay olabileceği için özellikle korunulmasını öneriyoruz.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar