Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Sonrası Beslenme

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Sonrası Beslenme

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mini gastrik bypass ameliyatı sonrasında katı gıdalara geçiş tüp mide kadar aşamalı ve yavaş olmasa da çok hızlı katı gıdalara geçilebilse de yeni mideye adaptasyonun arttırılması ve mide barsak bağlantı hattındaki dikişlerin korunması açısından aşamalı diyetlerle ilerlemekte fayda vardır.

Bu aşamalı geçişin tüp midedeki kadar katı ve uzun olmasına gerek yoktur. Birkaç günlük berrak sıvı diyetin ardından, koyu sıvı diyet, yumuşak besinler diye tabir ettiğimiz tam püre diyet, normal beslenmeye en yakın olan besinleri deneme, tolere etme ve çok çiğnemeyi alışkanlık haline getiren normal besin dönemine birkaç günlük periyodlarla geçilebilir.

Diğer ameliyatlarımızda olduğu gibi ilk haftalarda mini gastrik bypass ameliyatında da hastalarımızın kas kaybını minimize etmek adına beslenmeyi protein tozu, multivitamin, Fe+C ile desteklemekteyiz. Protein tozunun yanı sıra diyete eklediğimiz multivitamin, Fe+C gibi vitaminler hastamızın az besinle zinde ve enerjik kalmasını sağlamaktadır.

Hastanın protein tozu tüketimini normal beslenme düzenine geçtikten sonra devam ettirmemekle birlikte, emilim bozukluğu yapan bir ameliyat olduğu için hastada vitamin eksikliği gelişmemesi açısından hayat boyu düzenli vitamin ve mineral kullanımını Prof. Dr. Hasan ALTUN ve İnterbariatrics Klinik olarak önermekteyiz

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar