Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri

Bilgi Al
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri hakkında bilgiler için okumaya devam edin. Tüp mide ya da obezite ameliyatlarının en çok korkulan yan etkisi veya komplikasyonu ameliyat sonrası kaçak olmasıdır. Ameliyat olmak isteyen obezite hastalarının birçoğu kaçak korkusu ile ameliyat olmamaktadır.

Bize obezite veya tüp mide (mide küçültme) ameliyatı düşünerek görüşmeye gelen hastaların en çok sorduğu yan etki kaçaktır. “Ameliyat sonrası kaçak olur muyum?, Ne zamana kadar bu risk devam eder? Kaçak olursam ne olur? Kaçağın tedavisi nedir? Ölüm riski nedir? gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Tüp mide veya mide küçültme ameliyatına karar verildiğinde ise kaçak olursam nasıl anlarım? Anladığımda geç kalır mıyım? gibi sorular sık sorulmaktadır.

Kaçak ve sızıntı ameliyat esnasında dikilen veya zımbalanan mideden mide asidinin veya mide içeriğinin karın içine sızmasıdır. Bu sızma veya kaçak sonucu karın içinde enfeksiyon oluşmakta ve ilerlediğinde sepsise kadar gidebilmektedir. Kaçağın tüp mide ameliyatı sonrası en sık görüldüğü zaman 5-8. günler arasıdır. Tüp mide ameliyatından 10 gün geçtikten sonra kaçak olma olasılığı çok düşüktür.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri Nelerdir?

Kaçak olduğunda vücutta birtakım belirtilere yol açmakta ve hastaya uyarmaktadır. En önemli ve sık görülen kaçak belirtileri ateş, karın ağrısı, karın ağrısı ve solunum sıkıntısıdır. Kaçak belirtisi olarak bunların biri veya birkaçı beraber olabilir. Bu kaçak belirtilerinin olması hastada her zaman kaçak olduğunu göstermez. Bu belirtiler başka problemler sonucu da oluşabilir. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri hakkında bilgiler için bizimle iletişime geçin.

Hasta bu kaçak belirtilerinden bir veya birkaçını fark ettiğinde doktoruna ulaşıp bilgi vermelidir. Doktoruna ulaşamıyorsa ameliyat olduğu hastaneye, eğer uzaktaysa kendine yakın bir acil servise başvurmalıdır. Tabii ki bu kaçak belirtilerinin olması hemen birkaç saatte bir yere ulaşmanızı gerektirmez. Fakat çok geciktirmeden doktora başvurmakta fayda vardır.

Kaçak belirtileri ile hastaneye başvuran hastada yapılacak tetkiklerle kaçak olup olmadığı ve kaçak yoksa bu şikayetlerin neye bağlı olduğu saptanmaya çalışılır. Hastada kaçak belirtileri sonucu kaçak olduğu saptanırsa buna müdahale etmek gerekir. Bu kaçağın durumuna bağlı bir ameliyat ta olabilir veya ameliyatsız olarak farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaçak Belirtileri hakkında detaylı bilgiler için uzman danışmanlarımızdan ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.