Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatı Gerçekten Sihirli Değnek Mi?

Bilgi Al
Tüp Mide Ameliyatı Gerçekten Sihirli Değnek Mi?

Obezite sorunu yaşayan bireyler için “Obezite cerrahi ameliyat yöntemleri gerçekten bir çözüm oldu mu?” Ünlülerin obezite ile mücadelede cerrahi yöntemlere yönelmesiyle beraber tüp mide ameliyatı ülkemizde artık daha az korkulan ve daha çok tercih edilen bir ameliyat olmuştur. 

Obezite cerrahinin yaygınlaşması ile her kesimden hatta her kilodan insan bu ameliyatlara daha çok cesaret etmeye başlamış, hatta 5-10 kilo fazlası olan,  obezite sınırını aşmayan, bireyler bile cerrahi yöntemlere başvurur hale gelmiştir. 

Peki Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme Süreci Nasıl Gerçekleşiyor?

Tabii ki tüp mide ameliyatına karar vermek hiç kolay değil, ama harika olan; tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe gibi bir lüksünüzün olmaması. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bedeninizde Neler Oluyor?

 • Hormonal, kimyasal değişim:

GLP-1 pankreas bezinden insülin salınımını arttırır, kilo vermemizi ve kilomuzu korumamızı kolaylaştırır. Yapılan çalışmalarda GLP-1 hormonunun tüp mide ameliyatı sonrası salınımının arttığı gösterilmiştir. Ayrıca Ghrelin yani iştah hormonu midenin fundus kısmından salgılanır, tüp mide ameliyatı ile fundus kısmının çıkarılmasıyla iştahta ciddi ölçüde azalma olur.

 • Mekanik etki: 

Küçülen mide hacmi sayesinde doyma ve tıkanma duygusu erken yaşanır.

Yukarıdaki değişiklikler sayesinde hayatınızda hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay kilo vereceksiniz. Tüp mide ameliyatı sonrası ideal kilonuza ulaşmak ve verdiğiniz kiloları korumak istiyorsanız uymanız gereken kurallar çok basit.

Tüp mide ameliyatı sonrası edineceğiniz hareketli yaşam şekli ve ilk 6 ay içerisinde başlayacağınız spor ile normalde verebileceğiniz kiloların çok daha fazlasını hızlı ve kolayca verebilecek, kilonuzu hızlanan metabolizmanız ve artan kas kütleniz sayesinde kolayca da koruyabileceksiniz. Tüp mide ameliyatı sonrası küçülen mideniz ve hormonal değişim sayesinde verilen kiloların korunması ise yine sağlıklı yaşam kurallarında gizli. 

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Verilen Kiloları Geri Almak İstemiyorsak; İşte Kurallar!

 • Katı sıvı kuralı; yemeklerden yarım saat önce ve yarım saat sonra sıvı tüketmemek
 • Seçici ve kaliteli beslenmek; öncelikli olarak protein ve sebze tüketmek
 • Tıkanma ve doyma duygusu yaşandığında beslenmeye son vermek, zorlamamak,
 • Gazlı içecek tüketmemek,
 • Alkollü içeceklerden yüksek kalorileri nedeniyle uzak durmak ya da çok az tüketmek,
 • Paketli ve soslu gıdalar tüketmemek,
 • Kütlece hafif, besleyiciliği düşük, kalorisi ise oldukça yüksek olan cips, çikolata gibi yiyeceklerden ve bağımlılık tetikleyici, suni tatlandırıcılı besinlerden uzak durmak,
 • Yeni bedenimiz ve sağlığımız için hareketli yaşam şekline sıkıca tutunmak, haftada 2-3 gün spor yaparak metabolizmayı hızlandırmak,
 • Bağırsak florasını korumaya gayret etmek, mevsiminde taze sebze ve meyve tüketmek, taze yoğurt ve kefir tüketmek,

 

Tüp Mide Ameliyatı Olduk! Verilen Kiloları Geri Alma Mümkün mü?

 Kesinlikle korkmayın! İyi merkezlerde, tüp mide ameliyatı sonrası verilen kiloları geri alan hasta sayısı çok düşüktür. Verilen kiloları geri alma oranı bu ekiplerde %5-%15 civarındadır. Üstelik bu orana 3 kilo alan hasta da 15 kilo alan hasta da dahildir. Tüp mide ameliyatından sonra kilo alanlar arasında eski kilosuna dönen hasta ise yok denecek kadar azdır.

Verilen kiloları geri alma oranının iyi merkezlerde düşük olmasının birden fazla nedeni var. İyi ameliyat tekniğine sahip hocalarla ameliyat yapılması, üst kalite malzeme kullanılması, tüp mide ameliyatı öncesi hasta bilgilendirmesinin ve sonrası hasta takibinin ve eğitiminin daha profesyonel yapılması, bu merkezlerde ameliyat olan hastaların verilen kiloları geri alma oranının düşük olmasını sağlamaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kimler Kilo Alır?

 • Ameliyat sonrası sağlıklı ve kaliteli beslenme alışkanlıkları edinemeyenler,
 • Yoğun alkol tüketenler,
 • Yaşadıkları duygusal travmada destek almayıp, psikolojik yeme bozukluğu yaşayıp şekerli gıda ve çikolata tüketenler,
 • Hacimce küçük ama kalorisi yüksek cips, kuruyemiş alışkanlıklarına dönüş yapanlar,
 • Gazlı ve şekerli içecek tüketerek mideyi yeniden büyütenler,
 • Ameliyat sonrası yeterli ekip desteği ile takip olmayan veya olamayan hastalar,
 • Hareketli yaşam modeli ve sporu hayatına dahil edemeyen hastalar,

 

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme yaklaşık 1-1,5 yıl devam eder. Mide ameliyatı sonrası ilk 6 ay içinde yaşam biçimi değişikliği yapamayan hastalar hangi zayıflama ameliyatını olurlarsa olsunlar ameliyat sonrası verdikleri kiloları geri alabilirler. Unutmayın, hayat dengeden ibarettir.

 

Sağlıklı günler dileğiyle…

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.