Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No:11 Fulya Terrace Center 1 D.69 Şişli/ İSTANBUL

Obezite Cerrahi Teknikleri Nelerdir?

Bilgi Al
Obezite Cerrahi Teknikleri Nelerdir?

Obezite cerrahi ameliyat teknikleri birkaç grupta incelenebilir, bunlar yemek yemeyi kısıtlayıcı ameliyatlar, emilim bozukluğu yaparak kilo verdiren ameliyatlar veya her ikisini birden yapan ameliyatlar olarak sınıflandırılabilir.aaa

Yeme Kısıtlayıcı Ameliyatlar: Tüp mide ve artık tüm dünyada uygulanma sıklığı oldukça azalan mide bandı da denilen gastrik band bu gruptadır. Tüp mide, anatomik yapıyı ve fizyolojik besin akışını pek bozmaması nedeniyle tüm dünyada ilk tercih edilen obezite ameliyatı olma özelliğini korumaktadır.

Emilim Bozukluğu Yapan Ameliyatlar: Mide bypass bu grupta sayılabilir, yeme kısıtlama özelliği mide bypass ameliyatında da vardır ancak etkisi daha zayıftır.

Emilim Bozukluğu ve Yemek Kısıtlayıcı Ameliyatlar: Bu gruptaki ameliyatların hem yeme kısıtlayıcı özellikleri hem de emilim bozma özellikleri vardır. Mini gastrik bypass, duedonal switch, bipartition, SADI-S bu grupta sayılabilir.

Bu grupta sayılan mini gastrik bypass, yan etkilerinin diğer ameliyatlara göre daha az olması, hasta konforunun daha yüksek olması nedeniyle tüm dünyada en çok uygulanan obezite cerrahi ameliyat tekniklerinden birisidir.

Dünyada En sık Uygulanan Obezite Cerrahi Ameliyat Teknikleri;

obezite teknikleri

Mide Tüp Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

Kısıtlayıcı bir Obezite ve metabolik cerrahi ameliyat yöntemidir. Bu yöntemde amaç midenin hacim olarak kapasitesini küçültmektir. Midenin %80’i laparoskopik ameliyatla geride yemek borusu genişliği kadar bir bölüm kalacak şekilde zımbalanarak çıkarılmaktadır. Geride kalan midenin şeklinden dolayı da tüp mide, mide tüp veya mide küçültme ameliyatı olarak da isimlendirilebilmektedir.
Teknik; Ameliyat genel anestezi altında laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Ameliyat 5 delik veya tek delikten gerçekleştirilebilmektedir. Midenin damarları ayrıldıktan sonra mide içine ağızdan tüp yerleştirilmekte ve mide tüp komşuluğundan stapler dediğimiz bir alet yardımıyla kesilmektedir. Mide karın duvarındaki delikten dışarı alınmaktadır. Kanama ve kaçak kontrolü yapıldıktan sonra tüp çekilerek midenin kesilen kısmı hekim tarafından tekrar dikilmektedir. Ameliyattan sonra karın içinde veya burunda bir dren bırakılmamaktadır.

Mide Bypass Ameliyatı (Gastrik Bypass)

En eski obezite ve metabolik cerrahi ameliyatlarındandır. Uzun zaman obezite cerrahisinde altın standartolarak kabul edilmiştir. Tüp mide ameliyatından farklı olarak bu ameliyat türünde mide çıkartılmaz, barsakların bir kısmı devre dışı bırakılır. Hem yeme kısıtlayıcı hem de emilimi bozucu bir obezite cerrahi ameliyatıdır.

Teknik: Ameliyat genel anestezi altında laparoskopik veya robotik yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. İlk önce mide 2 parçaya ayrılarak yemek borusuna bağlı 15-30 ml hacimli bir mide poşu bırakılmaktadır. Geride kalan midenin üst kısmı fonksiyonsuz kalmaktadır. 75 cm ileriden ince barsak ayrılarak alt uç mideye dikilmekte ve üst uç ise alt ucun 100-150 cm uzağına dikilmektedir. Böylece alınan yiyecekler önce oluşturulan küçük mideye buradan da kesilen ince barsağa geçmektedir. Yiyeceklere sindirim enzimleri 100-150 cm ileride buluşmaktadır. Bu durum emilim bozukluğu yaratmaktadır.

obezite cerrahi teknkleri

Mini Gastrik Bypass Ameliyatı

Mini gastrik bypass ameliyatı, gastrik bypass ameliyatına bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır ve son zamanlarda popülarite kazanmıştır. Gastrik bypass ameliyatına göre teknik olarak daha basit ve ameliyat süresi daha kısadır. Komplikasyonları obezite ve metabolik cerrahi operasyonlarından geleneksel gastrik bypassa oranla daha azdır. Hem yeme kısıtlayıcı hem de emilim bozucu bir ameliyattır.

Teknik: Ameliyat genel anestezi altında ve laparoskopik olarak gerçekleştirilir. Trokar yerleştirilip karbondioksit insuflasyonundan sonra ağızdan mideye orogastrik tüp yerleştirilir. Pilordan 3-4 cm proksimalden başlanarak uzun ve ince bir mide hazırlanır. Treitzdan itibaren 200 cm ince barsak ölçülerek oluşturulan mideye anastomoz yapılır.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.