Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide (Obezite Ameliyatı) Kanser Yapar mı?

Bilgi Al
Tüp Mide (Obezite Ameliyatı) Kanser Yapar mı?

Obezite veya tüp mide ameliyatı olacak kişilerin en çok korkutulduğu konulardan biri ameliyat sonrası bazı kanser risklerinin artacağıdır. Bu konuda basında haberler çıkabilmekte ve hastaların kafası karışmaktadır.

Tüp mide ameliyatı olan bir hasta daha sonraki hayatında neyle karşılaşırsa karşılaşsın bu sorun tüp mideye bağlanmaktadır. Bunu bazen doktor meslektaşlarınız da yapabilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası kanser gelişen hastalara teşhis koyan doktorlar tüp mide ameliyatını suçlayabilmektedir.

Bu konuda en değerli bilgileri bir hastanın sonucu değil çok sayıda ameliyat olmuş obez hastaya ameliyat olmamış obez hastalarla karşılaştıran çalışmalar vermektedir. Bu çalışmalarda binlerce hasta uzun süreli takipte birbirleriyle karşılaştırılmaktadır. Özellikle bu konuda Amerika’da binlerce hasta üzerine yapılan çalışmalarda obezite ameliyatı (tüp mide vs) geçiren hastalarda özellikle hormona bağımlı meme ve endometrium kanserleri %33’e kadar azalma görülmektedir. Ayrıca kolon kanseri ve pankreas kanseri görülme olasılığı da anlamlı oranda düşmektedir.

Bu konuda yapılan çalışmalar tüp mide veya herhangi bir bariatrik cerrahi geçirerek kilo veren hastalarda kanser riskinde önemli bir düşüş olduğunu göstermektedir. Bu ameliyatlar sonrası görülen kanserlerle ameliyat arasında bağlantı kurulmasının anlamsız olduğu tam tersine risklerin azaldığı görülmektedir.

Tüp mide veya obezite ameliyatı olarak uzun dönemde kanser riskinizi de düşürmektesiniz. Ayrıca bir kanser nedeniyle tedavi görüp iyileşen hastalarda bu ameliyatlar farklı bir kanser çıkma olasılığını da düşürmektedir.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.