Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ağrı Duyar Mıyım?

Bilgi Al
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ağrı Duyar Mıyım?

Obezitenin tüm dünyada hızla yayılan önemli bir sağlık sorunu haline gelmesi ile birlikte obezite sınırını aşan bireyler için tedavi alternatifleri de hızla artmaya başlamıştır. Birçok alternatif obezite tedavi yöntemleri denenmeye çalışılsa da halen obezitenin en etkin tedavi şekli obezite cerrahi ameliyat yöntemleri olarak kabul edilmektedir. 

Obezite kilo sınırını aşan bireyler için dünyanın her yerinde zayıflama çayları, zayıflama içecekleri, katkılı yiyecekler, tok tutan yiyecekler üretilmeye ve ciddi anlamda tüketilmeye başlamıştır. Aslında birçoğunun içeriğinde ani ölümlere de neden olan ve kullanımı yasak maddeler bulunmaktadır. Bu ürünlerin obezite kilo sınırını aşan bireyler için kalıcı olarak hiçbir işe yaramadığı Amerikan Obezite Cerrahi Derneklerinin ve birçok bilimsel kuruluşun yaptığı çalışmalarda da ispatlanmıştır.

Tüm dünyada halen obezite sınırını aşan bireyler için maalesef en etkin yöntem cerrahi olmaya devam etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Hissedecek Miyim?

Obezite ameliyatı sonrası ağrı yaşama kaygısı, obezite sınırını çoktan aşmış hatta morbid obez olan birçok hastanın ameliyattan korkmasına hatta kaçmasına neden olmaktadır. Oysa tüm dünyada artık oldukça gelişmiş teknoloji ve yöntemlerle yapılan obezite ameliyatları sonrası ağrılar oldukça minimal düzeydedir. Tüp mide ameliyatı sonrası duyulan ağrının şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte apandisit, fıtık veya kadınlarda sezaryen gibi ameliyatlar sonrasında yaşanan ağrılarla eş düzeydedir. 

Ağrı duyumu ve oranı hastanın ağrı eşiğine, daha önce cerrahi bir operasyon deneyimi yaşayıp yaşamamasına, hatta ameliyata karar verme ve hazırlık sürecinde yaşadıklarına göre bile değişmektedir. Ameliyat öncesi süreçte seçilen ekip ve hastanenin verdiği güven, ailenin desteği, yeterli bilgilendirme gibi etmenler hastanın ameliyata sakin, huzurlu bir şekilde girmesini, ameliyat sonrası süreçte daha rahat olmasını ve duyduğu ağrının da daha az olmasını sağlamaktadır. 

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sırt Ağrısı

Tüp mide ameliyatı olan hastaların bazen mide ya da karın ağrısı yerine sırt ağrısı yaşadığını görmekteyiz. Sırt ağrısının ameliyat ile pek ilgisiz göründüğü sanılsa da bu durumun oldukça bilimsel ve açıklanabilir nedenleri vardır. Tüp mide ameliyatı sonrası sırt ağrısı zaman zaman ameliyat öncesi hastanın strese bağlı olarak sırt kaslarını çok kasması ve bunun sonucunda sırt kaslarının tutulması nedeniyle olabilmektedir. Genellikle sırt ağrısı; tüp mide ameliyatı yapılan bölgenin sırta giden bazı sinir uçlarının oldukça yoğun olduğu bir bölge olması ve bu sinirlerin ameliyat sırasında uyarılması sebebiyle yaşanmaktadır. Sırt ağrısı tüp mide ameliyatı olan her hastada sıklıkla görülen bir ağrı olmayıp nadiren karşılaştığımız bir problemdir. Kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar yardımıyla kısa sürede bu ağrılardan kurtulabilmekteyiz. Ameliyat sonrası hastaların hastanede iken yürüyüşlere başlamaları ağrılarını azaltmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Karın Ağrısı

Ameliyata hazırlanan hastanın ameliyat öncesi sağlık durumu, bağırsak hassasiyeti, beslenme alışkanlıkları, kadınlarda adet dönemlerinin yakın oluşu ve ameliyattan önceki gün yedikleri bile tüp mide ameliyatı sonrası karın ağrısı şiddetini belirleyen faktörlerdendir. Bağırsak ve sindirim sistemi hassasiyeti gaz şikayetinin daha fazla olmasına ve hastanın tüp mide ameliyatı sonrası karın ağrısının daha fazla olmasına neden olsa da bu ağrılar hiçbir zaman çok ciddi ya da ürkütücü bir boyutta yaşanmamaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası karın ağrısını en aza indirmek için hastaların ameliyat öncesi son gün sıvı ve hafif sebze ile beslenmeleri bol sıvı almaları, yağlı kızartmalardan, hamur işlerinden uzak olmaları, kebap ve kırmızı et tüketmemeleri gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Bacak Ağrısı

Bacak ağrısı tüp mide ameliyatı sonrasında nadiren görülen bir durumdur. Ameliyat sırasında hastanın yatış pozisyonunun bu ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası bacak ağrısı ilk bir hafta – 10 gün içerisinde uyuşma, karıncalanma veya hafif sızlama şeklinde hissedilir, zamanla herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan kaybolur.

Tüp Mide Ameliyatından Korkmalı Mıyım?

Tüp mide ameliyatı sonrası ağrılar ameliyat olacak hastaları ürkütmemelidir. Zira aynı aileden birkaç kişi arka arkaya aynı deneyimi korkmadan yaşamakta ve İnter Bariatrics Klinik hastalarımızdan bugüne kadar ameliyat olduğuna pişman olan hiçbir hastamız  bulunmamaktadır. 

Tüp mide ameliyatı sonrası yaşanması muhtemel ağrılar dahil sizi nelerin beklediği konusunda yeterli bir bilgilendirme ve aydınlatmaya sahip olursanız ve iyi bir obezite cerrahi ekibi ile ameliyata hazırlanırsınız, son derece konforlu ve güvende hissedeceğiniz için ameliyat sonrası süreci de oldukça rahat geçirirsiniz.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.