Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatında Dren Takılır mı?

Bilgi Al
Tüp Mide Ameliyatında Dren Takılır mı?

Sadece tüp mide ameliyatında ve genel cerrahi ameliyatlarında değil birçok ameliyat şeklinde vücuda kontrol amaçlı dren yerleştirilmektedir. Bu dren kauçuk veya silikon bir boru olabilir. Çok farklı kalınlıkta drenler kullanılır.

Eskiden açık olarak yapılan ameliyatlara göre günümüzde yapılan laparoskopik veya robotik ameliyatlarda dren kullanımı giderek azalmıştır. Kullanım amacı genel olarak olacak bir kanama ve kaçak durumunu kontrol etmektir. Ayrıca bu gibi komplikasyonların erken tanınmasına da yardımcı olur.

Ama hastalarda drenlerle ilgili birtakım korkular vardır. Obezite cerrahisi veya tüp mide ameliyatı öncesi hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de bu drenlerdir. Dren takılacak mı? Dren ne zaman çekilir? Dren çekilirken ağrı yapar mı? Dren korkusundan dolayı ameliyattan kaçınan hastalar da vardır.

Laparoskopik obezite veya tüp mide ameliyatlarında amaç hastanın bir önce iyileşmesini sağlamak ve hastanede kalış sürecini hızlandırmaktır. Kapalı yapılan ameliyatlarda amaç budur. Hastaya ne kadar az cerrahi travma yapılırsa iyileşme süreci o kadar kısa olmaktadır. Yeni ameliyat şekilleriyle ve gelişen teknoloji ile artık obezite veya tüp mide ameliyatlarında daha az sorun çıkmaktadır. Ameliyat süreleri kısalmakta ve kullanılan dren ve sondalar da azalmaktadır.

Biz Interbariatrics ekibi olarak obezite veya tüp mide ameliyatlarında çok gerekmedikçe karın içine ameliyat esnasında dren yerleştirmiyoruz. Böylece hastada iyileşme hızını artırıp hastalarda dren çekilme stres ve korkusunu azaltıyoruz. Ameliyat sonrası kanama ve kaçaklar tüp mide ameliyatı sonrası nadir de olsa görülebilmektedir. Bu tip sorunların erken tespitinde kullanılan drenin çoğu hastada faydası olmamaktadır. Çünkü hastalarda nadiren yardımcı olmaktadır.

Eski açık yapılan ameliyatlarda çok sayıda dren kullanılırdı. Drenin gerekli olduğu birçok problem yaşanırdı. Bu durumlarda dren bir kurtarıcı olurdu. Belki hastayı ikinci bir ameliyattan kurtarırdı. Ama günümüzdeki ileri teknoloji ile bu problemler hasta tekrar ameliyat edilmeden çözülebilmektedir. Hastalara gerekli olduğunda ultrason altında lokal anestezi ile dren konulabilmektedir.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.