Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatı ve Covid-19

Bilgi Al
Tüp Mide Ameliyatı ve Covid-19

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası COVİD-19 Tehlikeli Mi?

Hastalar arasında, tüp mide ameliyatı sonrasında bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve Covid-19’a yakalanma riskinin arttığına dair inancın ciddi ölçüde yükseldiğini görmekteyiz. Korkmayın! Bu bir söylenti olmanın ötesine geçememektedir. 

Unutulmamalıdır ki, obezite ve neden olduğu yandaş hastalıklar Covid-19’un çok daha şiddetli geçmesine ve ABD örneğinde de görüldüğü gibi Covid-19 nedeniyle daha fazla ölümün yaşanmasına sebep olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar ilk aylarda hızlı kilo kaybı yaşarlar, halk arasında bu kilo kaybının bağışıklık sistemini zayıflattığı düşünülse de aslında durum pek de böyle değildir. Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar yağ doku kaybı yaşamakta, bununla beraber multivitamin, mineral ve protein takviyesi alarak bedenlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yağ doku kaybının ise hastayı zayıf düşüreceğine dair herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır

Mide ameliyatı sonrası daha ilk haftadan hastaların çok büyük bir kısmı şeker hastalığından, uyku apnesinden, tansiyon ilaçlarından kurtulmakta, sağlıkları düzelmekte ve yaşam kaliteleri artmaktadır. 

COVİD-19 Obezlerde Çok Tehlikeli!

Covid-19’un Obezlerde, obezitenin sebep olduğu yandaş hastalıklar nedeniyle daha ağır ve ölümcül seyrettiği salgın sırasında görülmüştür. 

Covid-19 salgınının ilk döneminde, acil olmayan ameliyatlar tüm dünyada yasaklanmıştı. Yine aynı dönemde Amerikan Bariatrik Cerrahi Derneği (ASMBS) yayınladığı yazı ve çalışmalar ile obezite ameliyatlarının acil olmayan ama gerekli olan ameliyatlar kategorisinde olduğunu belirtmiştir.

Tüp Mide Sonrası Covid-19 İlaçları Mideme Zarar Verir Mi? 

Covid-19’un ikinci pandemi döneminde iyice yaygınlaşmasının ardından tüp mide ameliyatı sonrası Covid-19 için gerekli olan ilaçların hastaların kullanıp kullanamayacağı sıklıkla İnter Bariatrics Kliniğimize sorulmaktadır. Hastalar bu ilaçları kullanma konusunda ciddi tereddütler yaşamaktadırlar.

Tüp mide ameliyatı sonrası Covid-19 geçiren hastaların, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ilaçları kullanmasında tüp mide ameliyatı açısından bir sakınca bulunmamaktadır. Covid-19 nedeniyle verilen ilaçların bazı yan etkilerini okuyan hastaların tedirgin olduklarını görmekteyiz. Böyle bir tedirginliğe sebep olacak gerçekçi nedenler bulunmamaktadır, zira en masum sandığımız ağrı kesicilerin bile kutularında içerik ve uyarılar kısmını okuduğumuzda aynı şekilde korkabiliriz. Bu uyarılar yasal prosedür gereği en detaylı şekliyle belirtilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası covid-19 ilaçları midenize herhangi bir zarar vermez. 

Mide bypass ameliyatı sonrası Covid-19 geçiren hastalarda ameliyat emilim bozukluğuna neden olacağı için hastalığın seyir durumuna göre ilaçlar için doz ayarlanması gerekebilir. Bu durum için Covid-19 tedavisi planlayan hekim bilgilendirilmelidir.

Covid-19 Tedavisini Uygulamazsanız Neler Olur?

Mide ameliyatı sonrası Covid-19 tedavisi için gerekli yasal prosedür ve tedaviyi kişisel tercihiniz ve gerçekçi olmayan korkularınız nedeniyle reddedip tedaviyi uygulamadığınız takdirde hastalığın daha şiddetli ve ağır seyredebileceğini, geri dönüşü olmayan zararlar alabileceğinizi ve hatta hayatınızı kaybedebileceğinizi unutmayın!

 

Sağlıkla Covid’siz Günler Dileğiyle…

Prof. Dr. Hasan ALTUN

 

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.