Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Bilgi Al
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrasında hastaların ilk aylardaki mutluluğuna ve motivasyonuna gölge düşüren nedendir “Saç Kaybı”. Genel olarak saçlar bir taraftan çıkarken bir taraftan da doğası gereği belli sayıda dökülmek zorundadır. Bu doğal bir süreçtir. Ancak tüp mide veya mide bypass ya da diğer obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları sonrası 2-3. Aydan itibaren başlayan saç kayıpları hastadan hastaya değişmekle birlikte az veya çok mutlaka görülür. Saç kaybı ciddiyeti her ameliyat olan hastada farklılık gösterebilir, kimi hastada çok az olurken kimi hastada çok daha şiddetli ve fazla olabilir, uzun sürebilir.

22112018114420815 sac dokulmesi ocAmeliyat öncesi aşağıdaki problemleri yaşayan hastalarda ameliyat sonrası saç dökülmesi daha fazla görülür!

Bunlar;
• Ameliyat stresi, psikolojik travma,
• Kronik hastalıklar (karaciğer, otoimmün hastalıklar),
• Hormonal bozukluklar,
• Sert diyetler, protein alım yetersizliği, blumia, anoreksia,
• Demir yetersizliği,
• A vitamini fazlalığı,
•Genetik yatkınlık, olarak sıralanabilir.

Saç dökülmesi, ameliyat sonrası ortalama 3. Ayda başlar, yetersiz beslenme, yetersiz protein alımı, demir yetersizliği, spesifik multivitamin alınmaması, altta yatan tiroit fonksiyon bozukluğu ve genetik yatkınlığın da eklenmesi ile 6. Aya kadar saçların %5-15’ i kaybedilir.

22112018114754617 sac dokulmesi oc 2Peki sonra? Güzel haber

Eğer, altta yatan genetik faktörler yoksa ve kronik bir hastalık veya yetersizlik yoksa 6. Aydan itibaren saçlar geri döner! Bu sürecin en az zararla atlatılması için en iyi bilimsel tavsiyeler neler olabilir neler yapabilirsiniz?

İşte Saç Dökülmesini En Aza İndiren Tavsiyeler

Endişe etmeyin! Stres saç dökülmenizi daha da artıracaktır, rahat olmaya çalışın. Saçlarınız geri çıkacak…

• Doktor takiplerinizi aksatmayın, varsa ameliyat dışı kronik hastalıklarınız konusunda doktorunuzu bilgilendirin. Kontrollerinizde eğer demir veya vitamin eksikliği saptanmışsa ve tedaviye yönelik ilaçlar verildiyse kesinlikle aksatmadan kullanın,

• Bariatrik diyetisyeninizin takiplerinizi aksatmayın, önerdiği beslenme planına sadık kalın, yeterli kalori, yeterli protein miktarını almaya özen gösterin, AMAN daha fazla protein veya kalori alarak beslenme programınızı tehlikeye atmayın. Bariatrik cerrahi için üretilmiş içeriği sizler için özel olarak hazırlanmış spesifik protein kullanmaya özen gösterin.

16112018065802828 protein powder
•Bariatrik cerrahi için özel üretilmiş multivitamin almaya gayret edin, içeriği diğer vitaminlerden farklı olup saçlarınız ve sağlığınız için farklı miktarda B vitaminleri içerirler.

•Tüketilebiliyorsanız balık tüketmeye gayret edin, omega 3 yağ asitleri zenginliği açısından cilt ve saç için fayda sağlayacaktır,

•Tüm bunlara rağmen dökülme önlenemez şekilde çok ve azalmıyorsa lokal saç serumları, doktor kontrolü ve önerisi ile ilave vitamin veya sadece biotin içeren takviyeler kullanılabilir. Özel hallerde daha ileri prp gibi medikal saç tedavileri denenebilir.

Ameliyatınız ne kadar başarılı olursa olsun, hasta değerlendirme ve takibi ameliyat başarısı kadar önem taşımaktadır.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.