Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tam Gün Okul Tehlikesi

Tam gün okullar obez yapıyor!

Prof. Dr. Hasan ALTUN yetişkin obezite rakamlarında Avrupa birincisi olmamızın ardında çocuk ve ergen obezitesinde görünmeyen tehlikeye dikkat çekiyor. Tam gün ve bahçesiz okullar.
Annelerin çalışma hayatlarındaki aktif rolleri, uzaklaşılan ataerkil aile yapısı nedeniyle çocuklar ile ilgilenecek aile büyüklerinin olmaması, akşam çocukların okuldan döndükleri saatlerde ayrıca bakıcıya bütçe ayırmak gibi problemler, aileleri tam gün okul arayışına sürükledi.

Tam gün okul neden tehlike yaratabiliyor?

Tam gün okul, kalabalıklaşan kocaman bahçeleri olan devlet okullarına alternatif artan bahçesiz veya çok küçük bahçeli özel okullar, kısalan teneffüsler, özel okulları teşvik etmek için daraltılan okul açma kriterleri, apartmandan bozma bahçesiz özel okullar obeziteye ergen obezitesine büyük bir davetiye çıkartıyor. Şu an yetişkin nüfusta obezitede maalesef Avrupa birincisi ve obezite oranı %30 iken, gelecek nesillerimiz gittikçe artan tehlike altında.

Akşam geç saatlere kadar süren okullarda enerjisini ve stresini okulda atamayan çocuk eve akşama kadar sandalyede ders dinleyip yorgun ve gergin geliyor. Okulda kantininde satılan atıştırmalıklar ve şekerli içecekler öğleden sonra ya da acıkılan saatlerde sevilen bir yemek alternatifi oluyor. Akşam ise çocuk zaten geç geldiği için uzun süren açlık nedeniyle yemeğe saldırılıyor, fiziksel aktivite olarak ta hiçbir şey yapamıyorlar.
Tavuk alırken bile daha sağlıklı olarak düşündüğümüz için gezen tavuk alırken, çocuklarımız tıpkı çiftlik tavukları gibi hareketsiz yaşıyor.

Maalesef artık gittikçe artan ergen ve çocuk obezitesi nedeniyle İnterbariatrics Kliniğimizde obezite ve metabolik cerrahide alt yaş sınırı 13-14 e kadar geriledi.

Çocuk ve ergen obezitesi için ne yapabiliriz?

Prof. Dr. Hasan ALTUN aileleri beslenme ve okul seçimi konusunda özellikle uyarıyor. Öncelikle tam gün okul zorunluluğumuz varsa bile mümkünse yeterli büyüklükte bahçesi olan ve bahçesinde çocukların oyun oynayabildiği kalabalık olmayan devlet veya özel okulları tercih etmeliyiz. Gelişmiş ülkelerde okulların spor salonları veya konferans salonları olmayabilir ama her okulun büyük bahçeleri vardır ve güneşli günlerde sıklıkla bahçede aktivite yapılır. Çocuklarımızın bilgisayar başında geçirdikleri uzun saatler sadece obeziteye değil, kişilik olarak ta asosyalliğe neden olmakta, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmesi için gerekirse zorlamalıyız, koşup oynayacakları alanlar ve zamanlar yaratmalıyız. Mümkünse aktif yapabilecekleri sporlara teşvik etmeliyiz. Evde ise yapabileceğimiz en güzel şey bir çocuğun ya da ergenin reddetmekte zorlanabileceği pasta, kuruyemiş, cips, kola gibi sağlıksız ve yüksek kalorili yiyecekleri bulundurmamaya çalışmalı, paketli hazır ürün mümkünse kullanmamalı, sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.