Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. No:11 Fulya Terrace Center 1 D.69 Şişli/ İSTANBUL

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Bilgi Al
Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Şeker ameliyatı ya da diyabet cerrahisi metabolik bir ameliyattır. Sadece şeker için özel bir ameliyat yoktur. Metabolik hastalıklar dediğimiz diyabet (şeker), hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, uyku apnesini tedavi eden ameliyatlara metabolik ameliyatlar denir.

Tabii her şekeri olana bu ameliyatlar yapılmaz. Şeker hastalığı veya diyabetin iki şekli vardır. Erişkinde oluşan insüline bağımlı olmayan tip 2 diyabettir. Bu ameliyatlar tip 2 diyabette kullanılır. Hastanın sadece tip 2 diyabet olması yetmez, aynı zamanda hastanın vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olması gerekir. Yani zayıf olan tip 2 diyabet hastasına şeker ameliyatı yapılmaz. Bununla ilgili uzun dönem sonuçlar yoktur.

Aynı zamanda hastanın 18-65 yaş arası olması, anestezi alabilecek durumda olması ve mental durumunun ameliyat ve sonrası kavrayabilecek durumda olmalıdır. Hastanın diyabetinin başladığı süre ameliyatın başarısında önemlidir. 10 yıl ve üzeri şeker hastalarında ameliyatın başarı şansı azalmaktadır.

Şeker ameliyatı olmak isteyen hastalarda c-peptit düzeyi bakılarak ameliyat başarı şansı hakkında fikir verilebilmektedir. C-peptit düzeyi 1’in altında ameliyatın başarı şansı azalmaktadır. Normal şartlarda metabolik ameliyatlar şeker hastalığını %85 hiç ilaçsız düzeltebilmektedir. %10 hastada kısmi düzelme olur. %5 hastada düzelme olmaz.

Şeker hastalığınız varsa interbariatrics kliniğe başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.