Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Reflü ve Tüp Mide

Bilgi Al
Reflü ve Tüp Mide

Reflü Hastaları Tüp Mide Ameliyatı Olabilir mi?

Reflü, yani gastroözofagal reflü de dediğimiz rahatsızlık mide asidinin ve içeriğinin yemek borusuna kaçması durumudur. Yemek borusuna kaçan mide asidi ve içerik, yemek borusu tahrişlerine neden olabilir. Bu kaçağın şiddeti oldukça önemlidir. Genellikle reflü belirtileri olan hastalarda çok şiddetli reflü görülmez, çoğu hastada semptomların aksine reflü hafiftir. Reflünün en önemli nedeni halk arasında mide fıtığı da denen hiatal hernidir.

Reflü hastası için En Uygun Obezite Ameliyatı Hangisidir?

Reflü hastaları için ameliyat şekli çok merak edilen bir konu olup, ameliyat şekli reflünüzün şiddetine, sizin diğer sağlık problemlerinize ve doktorunuzun sizi değerlendirmesine bağlıdır. Reflünüz eğer şiddetli değilse hiatal herniniz varsa bile aynı ameliyatla mide fıtığınızın onarımı ve tüp mide ameliyatınız yapılabilir, İnter Bariatrics ekip olarak hastalarımıza biz tüp mide ve hiatal herni yani mide fıtığı ameliyatlarını aynı sırada sıklıkla yapıyoruz.

Reflünüz eğer çok şiddetli ise ve endoskopi ve patoloji raporunda yemek borusu girişinde önemli hücre değişiklikleri var ise ekibin ameliyat tercihi farklı olabilmektedir. Bu durumda emilim bozukluğu yapan ve midede basıncı azaltan ameliyatlar tercih edilebilir.

Reflü Hastaları Ameliyat Şekline Karar Vermeden Önce Nelere Dikkat Etmelidir?

Reflü hastalarında ameliyat şekline karar verirken kar zarar dengeleri çok önemlidir. Her reflüm var diyen hastaya kompleks ve emilim bozukluğu ameliyatı yapılmamalıdır. Zira emilim bozukluğu ameliyatlarının da kendine göre komplikasyonları, yaşam konforunun değişmesi, ömür boyu vitamin ve mineral kullanımı gibi yandaş ilave problemleri olabilir. Basit bir reflü hastası için ilk tercih daima tüp mide olmalıdır. Tüm dünyada da bu kural böyledir. Bilimsel araştırmalarla da desteklenmektedir.

Uluslararası otoritelerin de tercihi; Barrett Özafagus tanısı dışında, ciddi reflü tansı olmayan hastalarda genelde ilk tercih tüp mide ameliyatı lehinedir.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.