Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Obezite ve Meme Kanseri

Bilgi Al
Obezite ve Meme Kanseri

Obezite Meme Kanserine Neden Oluyor!

Son yıllarda tüm dünyada hızla artan obezite oranının, Amerika ve dünyanın birçok yerlerinde yapılan uzun süreli klinik çalışmalarda meme ve birçok kanser türleriyle doğrudan ilişkisi olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinden ilk sırada yer almaktadır. Kadınlarda dünyada kansere bağlı ölümlerde ise 2.sırayı tutmaktadır. Meme kanserinin oluşmasında bilimsel olarak, doğum kontrol ilacı kullanımı, erken adet yaşı, geç menopoz yaşı, evlilik öyküsü, doğurganlık, aile öyküsü risk ilişkileri artık net olarak bilinmektedir.
Obezite ise son yıllarda tüm dünyada yapılan bilimsel çalışmaların da desteğiyle tüm kanser türleriyle de meme kanseriyle de artık öne çıkmaktadır. Vücut kitle indeksi (VKİ, kg/m2) yükseldikçe, meme kanserine yakalanma riskinin yükseldiği, obezite sınıfına giren meme kanserli kadınlarda ise ölüm riskinin obez olmayan kadınlara oranla iki kat arttığı ise bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir.

Ancak bu tespitlerin Amerikan halkında obezite ve kanser ilişkisinde bilinç oranının %25 leri geçmediği, bu rakamın Türkiye’ de ise çok daha korkutucu boyutlara ulaştığı biliniyor. Türk kadınlarında obezite oranı dünyada ilk sıralarda yer alıyor.

Obezite Kansere Nasıl Neden Oluyor? Bilimsel Açıklaması Var Mı?

Obezite ve Metabolizma Cerrahı Prof. Dr. Hasan ALTUN, obezite ve kanser ilişkisini şöyle değerlendirdi; Vücut ağırlığı ile yağ oranının yükselmesi, yağ dokuda hormonal ve metabolik değişikliklere neden olduğunu ve kanser de dahil birçok hastalıklara davetiye çıkardığı bilinmektedir.

Obezite problemi yaşayan kişilerde yağ hücrelerinden çeşitli hormonlar ve bazı büyüme faktörleri çok yüksek oranlarda ve sürekli salınmakta ve durum da kanser oluşumuna neden olmaktadır. Bu salınan hormonların yapılan çalışmalara göre tümörün oluşmasına, büyümesine ve vücuda yayılmasına neden olduğu Sağlık Bakanlığı ve Uluslararası Kanser Araştırma Fonlarının çalışmalarında gösterilmektedir.
Ayrıca menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda abdominal yağlanma oranı yüksek olan kadınların meme kanserine yakalanma oranı total obeziteye oranla daha fazla yüksek olduğu görülmüştür.
Obezitenin endometriyum (rahim) kanseri ile de ilişkili olduğu da tespit edilmiştir. Yağ dokudan salgılanan östrojen hormonunun üretiminin artması ve insülin düzeyinin rahim kanserine sebep olabileceği belirtilmiştir. Rahim kanserlerinin %40 ı obezite kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.

Obezite kadınlarda yalnızca meme kanserine değil, rahim, yumurtalık (over), rahim ağzı (serviks), mide, kolon, böbrek, safra kesesi, kanserlerine erkeklerde ise mide, kolon, rektum, pankreas, böbrek, prostat kanserlerine yakalanma riskini artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Temsilciliğinin çalışmalarına göre obezite ve aktivite yetersizliği kansere yakalanma oranının %20-25 artırıyor. Aynı kaynaklara göre 2020 yılında obezite kaynaklı kanser oranlarının %50 lerde olacağı tahmin edilmektedir.

Peki Ne Yapılmalı Meme Kanserinden ve Obeziteden Korunmak İçin?

• Durağan yaşamdan hareketli yaşama geçilmelidir.
• Düzenli fiziksel aktivite en azından yürüyüş, mümkünse spor yapmaya gayret etmek hem kansere hem de obeziteye karşı etkilidir.
• Düzenli aktivite ile salgılanan hormonlar; depresyonu engeller ve yaşlanmayı geciktirir.
• Beslenmedeki yağ oranına ve kalitesine dikkat etmek, sağlıklı yağlar tüketmek kanserden de ve obeziteden korunmamızı sağlayacaktır.
• Beslenmemizde kuru baklagil, tahıl, sebzelerden kompleks karbonhidrat tüketimine önem vermek, basit şeker tüketimi ve pastane ürünlerinden uzak durmak gerekir.
• Paketli ürünlerin doğal olarak içermek zorunda olduğu katkı ve koruyucu maddeleri nedeniyle kanseri ve değişik sos ve tatlandırıcıları ile de iştahı artırdıkları ve obeziteyi tetiklediği için paketli ürün tüketmemeye gayret edilmelidir.
• Düzenli sağlık kontrollerini aksatmamaya özen göstermelidir.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.