Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Obezite Cerrahisi Sonrası Protein Tozunun Önemi

Bilgi Al
Obezite Cerrahisi Sonrası Protein Tozunun Önemi

Proteinler vücutta yapı taşı olarak işlev görürler ve doku yapımı için elzemdirler. Vücuttaki sıvı dengesinin, saç ve cilt sağlığımız korunmasında, doku onarımında ve enfeksiyon ile mücadelede bu yapı taşlarının hayati görevleri vardır. Özellikle obezite cerrahisi geçiren kişiler ameliyat sonrası hem iyileşme sürecinin hızlanması hem de mide hacmi ve emilimi azaldığı için mutlaka proteinden zengin beslenmeli ve protein desteği almalıdırlar.

Özellikle operasyon sonrası ilk 2 haftalık sıvı diyet döneminde besin alımı minimum düzeyde olacağı için size özel verilen protein tozlarından kullanmanız protein eksikliği yaşamamanız adına önem taşımaktadır. Bu protein takviyeleri mutlaka vücut tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gereken elzem amino asitleri içermeli, sindirilebilirliği düzeltilmiş amino asit skoru 100 veya 100’e yakın olmalı, 200 kaloriyi geçmemeli, yağ ve şeker miktarı 5 gramın altında olmalıdır. Vegan kişilere soya proteini içeren takviyelerin kullanılması dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasındadır.

Bariatrik cerrahi hastalarının ameliyat sonrası normal beslenme düzenine geçtikten sonra günlük protein ihtiyacı kişiden kişiye değişmekte olup ortalama 60-80 gram arasındadır.

Protein alımını en iyi düzeye çıkarmak için, her öğünde ilk olarak proteinlere öncelik verilmelidir. Küçülen mideden maksimum faydayı öğünlere ilk proteinli gıdalarla başlayarak görebiliriz. Daha sonra mevsim sebze ve salatalarını tüketebiliriz.

Proteinlerin en iyi kaynakları;

  • Yumurta,
  • Kırmızı et,
  • Beyaz et,
  • Kuru baklagiller,
  • Kavrulmamış kuruyemişler.
  • Soya filizi sayılabilir.

 

Hayvansal kaynaklı proteinlerin, protein oranı olduğu kadar kalori miktarları da yüksek olduğu için mutlaka yarım yağlı veya yağsız olarak tercih edilmelidir.

 

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.