Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Obezite Cerrahisi Sonrası Aşırı Beslenmeyi Önleme

Bilgi Al
Obezite Cerrahisi Sonrası Aşırı Beslenmeyi Önleme

Her bireyin metabolizması kendine özgü olduğu gibi obezite sorunu bulunan her hasta da birbirinden farklıdır. Bu nedenle sağlıklı kilo kaybını teşvik etmek için her hastaya aynı tür cerrahi önerilmeyip, farklı türlerde bariatrik cerrahi yöntemleri tercih edilmektedir.

Bariatrik cerrahi için bireyin karar vermesi zor olsa da , genel sağlığın iyileşmesi söz konusu olduğu için önemli bir karardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra aşırı beslenmekle mücadele etmektedir. Ancak sağlıksız beslenmekten kaçınmak mümkündür ve yazımızda aşırı beslenmeyi önleme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Bariatrik cerrahi hastalarının sağlıksız yemek yemekten kaçınmaları için birkaç önemli neden vardır.

Dumping Sendromu: Çok şekerli besinler tüketildiği zaman yiyecek mideden ince bağırsağa çok hızlı bir şekilde geçer ve hastada halsizlik, bitkinlik, karında kramp, çarpıntı ve sonrasında ishal gibi semptomların ortaya çıkmasını sağlar. Bu durumun gelişmesine dumping sendromu denir. Son derece rahatsız edici olmakla beraber mide bypass sonrası ilk aylarda görülen hastaları kırmızı çizgiler konusunda uyaran bir durumdur.

Hazımsızlık: Dumping sendromu yaşamıyor olsanız bile, çok fazla yemek hazımsızlığa neden olabilir.

Kilo Alımı: Zamanla aşırı kilo vermenin özgüveni ile değişmeyen yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları ile kalorili gıdalara yönelim, bariatrik cerrahinin genel sonuçları üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Mide büyüyebilir ve ameliyattan sonra küçük mideyle bile önemli bir kilo alımına neden olabilir.

Aşırı beslenmeyi önlemek ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları için yapabileceğiniz öneriler:

Yemeğinizi Yavaş Yavaş Yiyin

Beyne ‘doydum!’ sinyalinin gitmesi yemek yedikten sonraki 20. dakikada gerçekleşir. Bu yüzden yemeğin tadını çıkararak yemek; yemek arasında çatalı, kaşığı bırakıp dinlenmek çok önemlidir. Öğünleri yavaşça yiyin ve yemeğinizi iyice çiğneyin. Bu davranış aşırı yemek yemenin yanı sıra dumping sendromunun önlenmesine de yardımcı olacaktır.

Porsiyon Kontrolü Önemlidir

Büyük porsiyonlardan ziyade öğünlerde küçük porsiyonları, bir de az ve sık beslenmeyi tercih edin. Büyük, dolu bir tabağınız varsa, tabakta bulunan tüm yemekleri bitirmeye çalışabilir ve buna bağlı olarak fazladan kalori alabilirsiniz. Uzun öğün araları kan şekerinizi aşırı düşürecek ve dolaylı olarak sizi şekerli gıdalara ve aşırı beslenmeye yöneltecektir.

Küçük Tabaklar Kullanın

Yemek sırasında daha küçük tabaklar kullanarak kendinizi aşırı yemekten kurtarabilirsiniz. Böylece tabağınızdakilerin tümünü yeseniz bile tabak küçük olduğu için normalden daha az besin tüketecek, daha az kalori almış olacaksınız.

Yemek Sırasında Değil Sonrasında Su İçin

Hidrasyon sağlığınız ve iyi beslenmeniz için önemlidir. Bu nedenle doymuş hissetmek için öğün aralarında su için. Bu, gün boyunca aşırı yemek yemeyle ilgili sorunları önleyebilir.

Vücudunuzun Yiyeceklere Nasıl Tepki Verdiğine Dikkat Edin

Bariatrik cerrahi sonrası gıda ile olan ilişkiniz değişiyor, tat duyusu daha da keskinleşiyor. Bu nedenle bazı yiyecek türlerinin midenizi nasıl etkilediğini gözlemleyin ve kendinizi vücudunuzun ihtiyaçlarına göre ayarlayın.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.