Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Obezite Cerrahisi mi? Diyet Mi?

Bilgi Al
Obezite Cerrahisi mi? Diyet Mi?

İdeal kilonuza ulaşmakta zorlanıyor ve obezite ile mücadele ediyorsanız obezite cerrahisi ihtiyacınız olan kilo verme çözümü olabileceği gibi genel sağlığınızı da iyileştirebilir. Bariatrik cerrahi olarak da bilinen bu ameliyatların birkaç farklı türü bulunmaktadır ve hangi yöntemin kullanılacağı hastaya bağlıdır.

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite cerrahi söz konusu olduğunda, bu kategoride birkaç farklı operasyon bulunmaktadır. Tüm bu obezite cerrahi ameliyatları, yeme kıstlayıcı veya emilimi azaltıcı olarak kabaca sınıflandırılabilirler. En bilinenleri tüp mide ameliyatı daha sonra ise mide bypass ve mini gastrik bypass ameliyatlarıdır.

Diyet ile Zayıflama

Obezite cerrahisinden önce, obezite problemi yaşayan kişilerin cerrahi olmayan yöntemlerle kilo vermeye çalıştıkları görülmektedir. Bu, kişilerin düzenli olarak egzersiz yapmasını ve besin değeri zengin, kalori değeri düşük diyet yapmasını gerektirir.

Sağlıklı bir diyet ve beslenme programı, fazla kilolarınızı vermenize ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenize yardımcı olabilir. Ancak ne yazık ki, bazı bireyler için, özellikle de VKİ 35 ve üzerinde bireylerin ameliyatsız yöntemlerle kilo vermeleri ve ideal kilolarını korumaları zordur. Sağlıklı bir diyet kilo verme hedeflerine ulaşmak için maalesef tek başına yeterli değildir.

Obezite Cerrahisine Ne Zaman İhtiyacınız Olabilir?

Diyet ve egzersizle kilo vermek çoğu zaman uzun süreler alır. Belli kilolardan sonra birçok hastada gelişen insülin direnci kilo vermeyi neredeyse imkânsız kılar. Bazı hastalarda kilo vermek çok zor olmaz ancak verdikleri kiloları aynı hız ile hatta fazlasıyla geri alırlar. Bunda en büyük etken verilen kiloların hızlı verilmesi ve yaşam şekli ve alışkanlıklarda değişiklik olmaması, önüne geçilemeyen hormonal sebepler ve genetik faktörler olarak açıklanabilir. Çoğu zaman maalesef genetik faktörler tüm bu nedenlerin önüne geçmektedir. Obezite tedavisinde diyet, beslenme alışkanlıklarının ve yaşam şeklinin değişikliği ile çözüm bulunamıyorsa halen tüm dünyada obezitenin en iyi tedavisi olan obezite cerrahisi yöntemlerinden birine başvurmak iyi bir çözümdür.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.