Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Obezite Cerrahisi Kanser Riskini Azaltır Mı?

Bilgi Al
Obezite Cerrahisi Kanser Riskini Azaltır Mı?

Obezite cerrahisi, hastaların hayat kalitelerini yükselmesine yardımcı olmaktadır. Önemli miktarda kilo vererek, hastalar daha iyi görünebilir ve daha iyi hissedebilir. Çalışmalar, obezite cerrahisinin tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite ile ilgili diğer birçok sağlık sorununu azaltabileceğini göstermiştir. Son çalışmalara göre bariatrik cerrahi sonrası hastaların kanser riski de azalmaktadır.

Obezite Sağlığı Nasıl Etkiler?

VKİ 40 veya daha fazla olan kişilerde kalp hastalığı, otoimmün hastalıklar, uyku apnesi ve hatta kanser gelişmesi daha olasıdır. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, obez hastalar aşağıdaki kanser türlerinde daha fazla risk altındadır:

* Gırtlak kanseri,
* Over kanseri,
* Meme kanseri,
* Mide kanseri,
* Kolon kanseri,
* Tiroid kanseri
* Böbrek kanseri
* Pankreas kanseri vb…

Aşırı Kilo Kansere Nasıl Sebep Olur?

Bazı kanserler genetik olsa da, obezite yani vücutta yağ hücrelerinin oranı, başlı başına hormonal sistemi bozan bir nedendir ve ailede kanser geçmişi olmasa bile, kanser riskini bazen birkaç kat arttırır. Aşırı miktarda vücut yağının, kanserli hücrelerin üretilmesinden sorumlu birincil hormonlardan biri olan, artan düzeyde östrojen ürettiği bilinmektedir. Obezitenin, kandaki insülin seviyelerini artırdığı bilinmektedir. İnsülin direnci tip 2 diyabete yol açar, aynı zamanda bazı kanser türlerini de maalesef tetikler.

Obezite Cerrahisi Kanseri Engeller Mi?

Obezite cerrahisi, tıbbi olarak denetlenen diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastalar için önerilen bir yöntemdir. Aynı zamanda farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Hangi obezite cerrahisi yönteminin tercih edileceği hastanın sağlığına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Obezite Cerrahisi vücuttaki total yağ oranının azalmasına ve yağ hücrelerinden salınan kansere neden olan hormonların da dolaylı olarak azalmasına sebep olur ve bu nedenle kanser riskini önemli oranda azaltır. Buna ilave olarak ta obez hastalarda fazla şeker tüketimi kanserli hücrelerin oluşmasına, çoğalmasına birebir neden olmaktadır. Ameliyat sonrası azalan şeker tüketimiyle de kanserin gelişmesinin veya yayılmasının da önemli ölçüde önüne geçilmesi sağlanmış olur.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.