Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Obezite Ameliyatları Sonrası Kahvaltı Yapılmalı mıdır?

Bilgi Al
Obezite Ameliyatları Sonrası Kahvaltı Yapılmalı mıdır?

Son dönemlerde medyada diyette kahvaltı kesinlikle olmamalıdır diye başlıklar görüyoruz. Biz de buna açıklık getirmek istedik.

Tüp mide ameliyatı sonrasında oluşan yeni midenin hacmi oldukça küçüktür. Buna bağlı olarak besin alım miktarı da sınırlıdır.
Aynı zamanda katı ve sıvı besinler arasında 30 dk bekleme süresi gibi kurallar vardır.

Bu kuralları da göz önünde bulundurarak söyleyebiliriz ki, tüp mide ameliyatı geçirmiş kişiler muhakkak kahvaltı yapmalıdırlar.
Öğün atlamak veya geçiştirmek, yeterli protein ve kalori alamamanızı sağlayacak; bu da metabolizmanın işlevsel olarak bozukluğuna neden olacaktır.

Obezite ameliyatı geçirmiş kişilerin muhakkak 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak biçimde; az ve sık beslenmesi gerekmektedir.

Öğün aralarında su tüketmeleri dehidratasyonu önlemek açısından önemlidir.

Besinleri küçük lokmalar halinde, iyi çiğneyerek tüketmeli ve lokmalar arasında beklediğinizden emin olmalısınız. Bu sizin mide kapakçığınızın bloke olmasını engelleyecektir.

Yemek yeme süreniz en az 20 dk olmalıdır.

Mideyi yormamak adına besinlerinizin iyi pişmiş ve yumuşak olmasına özen göstermelisiniz.

Tatlı ve şeker tüketmekten kaçınmalısınız. Karnınızı doyurmadığı gibi gereksiz yere fazla kalori almış olursunuz. Şeker (sukroz, dekstroz, fruktoz, glukoz, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, bal, akçaağaç şurubu, arpa maltı, şeker pekmezi, pirinç şurubu, kamış suyu v.b.) içeren besinlerden kaçınmalısınız.

Operasyon sonrasındaki beslenmede ana hedefiniz çok yağlı ve şekerli besinleri beslenme programınızdan çıkarmak olmalıdır. Yaşam kaliteniz için gerekli olan besinleri tüketmeniz hem sağlıklı yaşamanıza hem de ağırlık kaybını sağlamanıza yardımcı olacaktır.
Önce protein, ikinci olarak sebze, son olarak da nişastalı besinleri tüketmelisiniz.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.