Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Mide Küçültme Ameliyatı Tehlikeli mi?

Bilgi Al
Mide Küçültme Ameliyatı Tehlikeli mi?

Obezite Türkiye ve Dünya’da giderek artmakta ve birçok yandaş hastalığa yol açmaktadır. Obezitenin tedavisinde obezite ve metabolizma ameliyatlarının önemli bir yeri vardır ve sonuçları çok başarılıdır. Bu ameliyatlar içinde de mide küçültme ameliyatları (tüp mide) en çok kullanılan ameliyatlardır.

Birçok obezite hastası bu ameliyatlarla bu sorunlarından kurtulabilecekken mide küçültme ameliyatları tehlikeli bulunup korkulmaktadır. Özellikle erkek hastalarda bu korku daha fazladır. Hasta korkmasa da çevresi ve tanıdıkları hastaya korkutabilmektedir. İnsanların bu korkuları duydukları kötü haberlerden de kaynaklanmaktadır. Hasta ameliyat olmaya karar verdiğinde duyacağı bir kötü haber kararını etkileyebilmektedir.

Bu ameliyatlar uzun süredir uygulanmaktadır ve riskleri artık bir safra kesesi ameliyatından daha fazla değildir. Bu ameliyatlar arasında mide küçültme ameliyatı en az riskli obezite ameliyatıdır. Önemli olan ameliyatı yapan doktorun tecrübesi ve ameliyatı olacağınız merkezin imkanlarıdır.

Hastalar bu ameliyatı araştırırken fiyat çok önemli bir kriter haline gelmektedir. Sadece fiyat konusunu dikkate alırsanız ve olacağınız merkezin imkanları ve doktorun tecrübesine önem vermezseniz ameliyat sonrası sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatlarda ölüm binde birin altındadır. Bir komplikasyon çıkma olasılığı %1’dir. Biz Interbariatrics ekibi olarak obezite ameliyatlarını %1’in altında komplikasyon oranları ve sıfır ölüm oranları ile gerçekleştirmekteyiz.

Mide küçültme ameliyatının tehlikesini azaltmak için kendinize tecrübeli bir ekip seçmelisiniz. Ameliyattan önce ameliyatı yapacak doktorla görüşüp yaşınıza, kilonuza, hastalıklarınıza ve kullandığınız ilaçlara bağlı oluşacak riski öğrenip ona göre karar vermelisiniz.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.