Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Mide Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Mide bypass ameliyatı sonrasında katı gıdalara geçiş tüp mide kadar aşamalı ve yavaş olmasa da çok hızlı katı gıdalara geçilebilse de yeni mideye adaptasyonun arttırılması ve mide barsak bağlantı hattındaki dikişlerin korunması açısından aşamalı diyetlerle ilerlemekte fayda vardır.

Bu aşamalı geçişin tüp midedeki kadar katı ve uzun olmasına gerek yoktur. Birkaç günlük berrak sıvı diyetin ardından, koyu sıvı diyet, yumuşak besinler diye tabir ettiğimiz tam püre diyet, normal beslenmeye en yakın olan besinleri deneme, tolere etme ve çok çiğnemeyi alışkanlık haline getiren normal besin dönemine birkaç günlük periyodlarla geçilebilir.

İlk haftalarda gastrik bypass ameliyatında da hastalarımızın kas kaybını minimize etmek adına beslenmeyi protein tozu ile desteklemekteyiz. Normal beslenmeye geçişin ardından protein tozuna ihtiyaç kalmamaktadır. Protein tozunun yanı sıra diyete eklediğimiz multivitamin, Fe+C gibi vitaminler hastamızın az besinle zinde ve enerjik kalmasını sağlamaktadır.

Hastanın protein tozu tüketimini sıvı dönemi bittikten sonra devam ettirmemekle birlikte, emilim bozukluğu yapan bir ameliyat olduğu için hastada mide bypass ameliyatı sonrasında vitamin eksikliği gelişmemesi açısından hayat boyu düzenli vitamin ve mineral kullanımını Prof. Dr. Hasan ALTUN ve İnterbariatrics Klinik olarak önermekteyiz.

Tedavi Özeti
Operasyon Süresi
Anestezi
Hastanede Yatış
İyileşme Süresi
İşe Dönme Süresi

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.

Diğer Yazılar