Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Korona Virüs (Covid-19) Pandemisi Obeziteyi Artırıyor mu?

Bilgi Al
Korona Virüs (Covid-19) Pandemisi Obeziteyi Artırıyor mu?

Korona Virüs (Covid-19) Pandemisi Obeziteyi Artırıyor mu?

Korona Virüs (Covid-19) pandemisinde en çok konuşulanlar günlük tanı konulan hasta, yoğun bakımdaki hasta sayısı ve ölen hasta sayıları. Fakat aynı zamanda bu evde kalınan dönemlerde yeme bozuklukları ve bunların yol açacağı problemlerin artma riski var.

Birçoğumuz evde kalıyoruz. Çoğumuz bu dönemlerden korktuğumuz için evde yiyecek stoğu yaptık. Bu yiyeceklerin birçoğu da hemen bozulmayacak paket ürünlerden oluşuyor. Birçoğumuz bu dönemde karbonhidrattan zengin, kalorisi zengin yiyeceklerle besleniyoruz. Belki de gereğinden fazla besleniyoruz. Fakat immün sistemimiz için gerekli besin ve vitaminleri alabiliyor muyuz? Obez kişilerde yaptığımız çalışmalarda gördük ki obez insanların vitamin seviyeleri normal topluma göre daha düşük seviyelerde. Yani fazla besleniyor olmak gerekli vitamin ve mineralleri alabildiğimiz anlamına gelmiyor.

Evde kalma döneminde hareketsizliğin de artması bu dönemde kilo alımına yol açabilmektedir. Evde kalındığında kişilerin televizyon karşısında ve bilgisayar oyununda geçirdikleri zaman artmaktadır. Spor merkezlerinin ve fiziksel aktivite yapılacak yerlerin kapanması da hareketsizliği artırmaktadır. Taze sebze ve meyvelerin sağlanmasında sıkıntı olursa beslenme sorunları daha da aratabilir. Ama covid den korunmak için de vitaminleri yeterli almalıyız. Bu hem normal toplum hem de ameliyat olan hastalarımız için geçerlidir.

Kapalı kalmanın yarattığı stres ve iş kaybetme korkusu da insanların atıştırmalık tüketimini artırmıştır. Çin de pandemi esnasında atıştımalıkların tüketimi %50 artmıştır. Bu sürecin ne kadar süreceği belirsizdir. Bu yüzden tedbirlerimizi erkenden almalıyız.

Peki covid-19 pandemisinde kilo alımını önlemek için ne yapılabilir?

  • Hazır yieceklerden mümkün olduğu kadar kaçınılmalı.
  • Taze sebze ve meyveye daha rahat ulaşılabilmeli. (Ülkemizde pandemiye bağlı fiyatların ucuzlaması ulaşımı rahatlatmakta)
  • Çocuklarda hareket artırılmalı (bu konuda okulların yaptığı online eğitimde çocuklar bu konuda motive edilebilir)
  • Kişilerin yakın çevresine desteği pandemi döneminde daha da önemli. Yiyeceğe yeterince ulaşamayan kişilere de bu konuda yardım edilmeli.
  • Televizyonlar ve sosyal medyada insanlar beslenme konularında bilgilendirilmeli ve motive edilmeli.
  • Bu dönemde immün sistemimizi kuvvetli tutabilmek için multivitamin alınmasının faydası olabilir.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.