Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Dumping Sendromu Nedir?

Bilgi Al
Dumping Sendromu Nedir?

Obezite cerrahi, obezite sorunu olan hastaların sadece kilo kaybına değil genel sağlık ve sosyal yaşantılarının da kalitelerinin artmasına neden olur. Tüp mide ameliyatı sonrası neredeyse hiç görülmeyen dumping sendromu, mide bypass ameliyatı sonrası görülen en önemli komplikasyondur.

Bu yazımızda, gastrik bypass sonrası şekerli konsantre yiyeceklerin mideden ince bağırsaklara çok hızlı bir şekilde geçtiği bir durum olan dumping sendromunu açıklayacağız.

Dumping Sendromu Hakkında

Dumping sendromu mide bypass veya mini gastrik bypass ameliyatında sıklıkla görülen diğer ameliyatlarda neredeyse karşılaşılmayan bir durumdur. Bu durum, hastalar yemek yedikten 10 ile 30 dakika sonra erken dumping, 2-3 saat sonra geç dumping  olarak kramp, karın ağrısı, çarpıntı şeklinde belirtilerle kendini göster,ir gösterir.

Dumping Sendromu Belirtileri

Dumping sendromu, konsantre şekerli yiyecekleri (bal, bazı protein içecekleri, konsantre şekerli meyva suları, alkol, pirinç, pekmez, marmelat, reçel) tükettikten sonra ortaya çıkar. Bununla birlikte, en yaygın olarak, fruktoz veya sukroz bakımından zengin yiyecekleri yedikten sonra olur. Yaygın belirtiler arasında şunlar vardır:

Karın ağrısı ve kramp,

Soğuk terleme,

Çarpıntı ve taşikardi,

İshal,

Bu belirtileri yaşadığınızda derhal doktorunuza ve ekip diyetisyeninize danışmanız önemlidir.

Dumping Sendromunun Sebepleri Nedir?

Gastrik bypass geçirdiğinizde, midede önemli değişiklikler meydana gelir. Sonuç olarak, ameliyat nedeniyle mide çıkışındaki kasın iptal edilmesi midenizdeki mide suyu ve konsantre yiyeceklerin, kontrolsüz bir şekilde ince bağırsağa geçtiğinde barsaktaki ani ve çok hızlı değişen hormonal yapı nedeniyle vücuttan barsaklara ani su çekilmesi ve yarattığı tablodur. Nedeni konsantre ve yüksek karbonhidrat içerikli yiyeceklerdir.

Mide Bypass Sonrası Dumping Sendromu Tedavisi

Dumping tedavisi; diyet değişiklikleriyle beslenmenin doktor ve diyetisyeniniz tarafından yani bariatrik cerrahi ekibiniz tarafından yeniden düzenlenmesi eğitimidir.

Dumping Sendromu yaşayan hastalar şu besinlerden uzak durmalıdır;

* Beyaz unlu besinler,

* Patates,

* Pirinç,

* Şeker katkılı besinler,

* Reçel,

* Bal,

* Pekmez,

* Marmelat,

* Meyva suları,

* Alkol,

* Şekerli gazlı içecekler,

Dumping sendromu ameliyat sonrası ilk aylarda sıklıkla görülen bir durum olup, zamanla barsakların yeni duruma adaptasyonu ile düzelme gösterir.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.