Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Bariatrik Cerrahi ve Tiroid Sorunları

Bilgi Al
Bariatrik Cerrahi ve Tiroid Sorunları

Bariatrik cerrahi, obezite sorunu yaşayan hastalar için daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçmenin çözümü olabilir. Bariatrik cerrahi obezite cerrahisi olarak da bilinmekle beraber, çeşitli yöntemlerle yapılabilmektedir. Obezite cerrahisinin en büyük yararı obeziteye bağlı gelişen ya da obezite ile beraber risk teşkil eden sağlık sorunlarının iyileşmesidir. Bu sağlık sorunlarından biri de tiroid olarak bilinir.

Genel sağlığın refahı için tiroid fonksiyonunun sağlıklı çalışması gerekir. Tiroid bezi salgıladığı hormonlar ile şunları sağlar:

* Kalp hızı düzenleme
* Vücut ısısı
* Sağlıklı cilt
* Metabolizma

Tiroid Kiloyu Nasıl Etkiler?

Tiroid sorunları söz konusu olduğunda bez ya aşırı aktif (hipertiroidizm) ya da az aktif (hipotiroidizm) olabilir.
Tiroid hormon seviyelerini etkilediği için hipotiroidi olan birçok kişi kilo kaybı söz konusu olduğunda sorun yaşamaktadır. Tiroid metabolizma hızını da etkilediğinden hipotiroidizm olan kişiler egzersiz ve diyet yaparken bile kilo vermekte zorlanır. Açıklanamayan kilo alımına ek olarak, hipotiroidi belirtileri arasında şunlar bulunur:

• Saç dökülmesi,
• Cilt kuruluğu,
• Depresyon
• Kabızlık,
• Kalp hızının yavaşlaması,
• Yorgunluk,

Tiroid Sorunları Olan Hastalar Bariatrik Cerrahiyi Tercih Edebilir Mi?

Tiroid problemi olan hastalar obezite cerrahiyi tercih edebilirler. Obezite cerrahisi hipotiroidizm olanlarda tiroid fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Ameliyat sonrası haşimato tiroidi otoimmün belirtileri ve yan etkilerinde azalma, tiroid fonksiyonlarında eskiye oranla iyileşme ve ilaca duyulan ihtiyaçta azalma görülmektedir. Bu sayede hastaların eskiye göre kilo vermeleri kolaylaşmakta yaşam konforları artmaktadır.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.