Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Bariatrik Cerrahi ve Diyabet

Bilgi Al
Bariatrik Cerrahi ve Diyabet

Dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen diyabet, vücudun glikozu yönetme şeklini etkileyen bir durumdur. Bariatrik cerrahinin, diyabetik hastaların kan şekeri seviyelerini iyileştirmelerine, sıklıkla ilaç ihtiyacını azaltmalarına veya ortadan kaldırmalarına yardımcı olmada etkili olduğunu biliyor muydunuz? Tamamen tedavi oranının %80 lerde olduğunu biliyor muydunuz?

Vücut kitle indeksiniz (VKİ) 30’in üzerindeyse, kilo vermeyi başaramadıysanız, şeker hastasıysanız bariatrik cerrahi sizin için en uygun seçenek olabilir.

Diyabet ve Obezitenin Tedavisinin Önemi

Tip 2 diyabetin gelişimi neredeyse obezite ile doğrudan ilgilidir ve her ikisi de endişe verici oranlarda artmaktadır. Şimdi, obezite ve şeker hastalığı ile mücadele eskisinden çok daha fazla önem taşımaktadır.

Şeker Hastalığının Bazı Komplikasyonları:

  • Körlük,
  • Kalp hastalığı,
  • Depresyon,
  • Cinsel İşlev Bozukluğu,
  • Bilişsel işlevde bir düşüş,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Nöropati (duyu kaybı),
  • Felç

Olarak sayılabilir.

Diyabetik Hastalarda Bariatrik Cerrahinin Yararları

Diyabet ve obeziteden muzdarip olan hastalar bariatrik cerrahi ile sağlıklarını ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde iyileştirebilirler. Gastrointestinal sistemdeki hormonal değişiklikler nedeniyle, obezite cerrahisi geçiren birçok diyabet hastası, önemli bir kilo kaybı oluşmadan önce bile Tip 2 diyabetin düzeldiğini fark eder. Ameliyat sonrası hastaların büyük kısmı ilacı veya insülini tamamen bırakır.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir cerrahi işlem göz önüne alındığında, iyileşme süreci hakkında iyi bilgi sahibi olmak faydalıdır. Ne bekleyeceğinizi anlamak, rahatlamanıza ve endişelerinizi hafifletmenize yardımcı olabilir.

Cerrahinin türüne bağlı olarak, birçok hasta işlemden sonra iki ile dört gün hastanede kalır. İlk üç ile altı hafta boyunca sıvı veya saflaştırılmış bir diyet önerilecektir; katı yiyecekler bir ay sonra yavaş yavaş alınabilir.

Daha sağlıklı bir yaşam tarzına adım atmakta son derece etkili olsa da, ameliyat sonrası kilonuzu korumak için adımlar atmanız gerekir. Bu nedenle, birçok bariatrik cerrah, bir beslenme uzmanıyla iletişim halinde bulunmanızı tavsiye eder, böylece sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirebilirsiniz.


Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.