Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeme Bağımlılığı

Bilgi Al
Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeme Bağımlılığı

Kilo verme ameliyatı, hastaların daha sağlıklı bir yaşam tarzı başlatmasının mükemmel bir yoludur. Ancak sadece bariatrik cerrahi kilo kaybı için bir çözüm değildir. Hastalar, sonuçları korumak ve gelecekteki kilo alımını önlemek için beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmelidir.

Yeme Bağımlılığı Hakkında;

Basitçe söylemek gerekirse, yeme bağımlılığı yemek ile sağlıksız bir ilişkiden doğmaktadır. Bu tür bir bağımlılık, yeme bozukluğu olarak da ifade edilebilir.  Yeme bağımlılığı, zaman içinde gelişen genetik, çevre ve beyin kimyası gibi birçok farklı faktörden kaynaklanabilir.

Yeme bağımlılığına ek olarak bariatrik cerrahi sonrasında bu tip bağımlılık yaşayan hastaların bazılarında alkol, uyuşturucu, sex gibi farklı bağımlılıklar geliştirmesi de görülebilen bir durumdur ve bu çapraz bağımlılık olarak adlandırılmaktadır. Bu tür bir yeme bağımlılığı söz konusu olduğunda hastaların psikolojik yardım alması gerekebilir.

Yeme Bağımlılığı Belirtileri

Yeme bağımlılığı birçok farklı şekilde kendini gösterebilir. Ancak, en yaygın uyarı işaretlerinden bazıları şunlardır:

 • Zorunlu yemek yeme ihtiyacı,
 • Gizlice yemek yemek,
 • Yiyecek takıntısı,
 • Sık ve aşırı yeme,
 • Duygusal olarak yiyecek ile tatmin olmak,
 • Doyduktan sonra yemeye devam etmek,
 • Yemek yerken kontrolden çıkmak,

Bu belirtilerden herhangi biri tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse, sizin gibi milyonlarca insanın gıda bağımlılığı ile mücadele ettiğini bilmelisiniz.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmek için ameliyat sonrası hastaların şu adımlara uyması önemlidir:

 • Acıktığınızda yemek yiyin,
 • Doyduğunuzda yemeyi bırakın,
 • Yemek konusunda takıntı yapmayın,
 • Yemek yeme konusunda kendinizi suçlu hissetmeyin,
 • Gizlice yemeyin,

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yeme Bağımlılığının Üstesinden Gelmek

Bariatrik cerrahi ameliyatı düşünüyorsanız veya ameliyat olduysanız, beslenme alışkanlıklarınızı kontrol altında tutmak önemlidir. Bunu ne kadar erken yaparsanız, o kadar erken sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirirsiniz. Bu duruma yardımcı olacak birkaç öneri şu şekildedir:

Yardım İsteyin: Yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul etmek önemli bir ilk adımdır. İnter Bariatrics Ekip ile yapılan obezite cerrahi destek grup toplantılarına veya kendi ekibinizin yaptığı ameliyat sonrası destek toplantılarına katılın. Bunu yapmak, yalnız olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak ve olumlu değişiklikler yapma gücü verecektir.

Diyetisyen Takibinde Kalın: Tüm ameliyat sonrası kilo verme sürecinizde bir beslenme uzmanıyla temas halinde kalmak önemlidir. Bu sizin diyet değil yaşam şeklinizi değiştirmenize çok önemli katkıda bulunacaktır.

Bariatrik Ekip ile Kontrollerinizi Aksatmayın: Unutmayın bariatrik cerrahi ameliyatı başarıya giden en önemli adımdır, devamı ise sizin elinizde ekibinizin size desteğini küçümsemeyin, bunun için de ameliyat öncesi sizi iyi takip edecek bir bariatrik cerrahi ekibi bulmaya önem verin.

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.