Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara!

Bariatrik Cerrahi Sonrası Proteinin Önemi

Bilgi Al
Bariatrik Cerrahi Sonrası Proteinin Önemi

Protein, vücudumuzda tüm organ, kas ve kemik doku yani tüm hücreler için en önemli yapı taşıdır. Protein hücrelerin hayatsal faaliyetlerinde önemlidir. Bu yüzden her gün protein almak genel sağlığın çok önemli bir parçasıdır. Yeterli miktarda protein almazsanız, birçok sağlık sorununun ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Bariatrik cerrahi sonrası, yiyebileceğiniz yiyecek miktarı ve yiyebileceğiniz yiyecek türleri kısıtlanacaktır. Her yemekten en iyi şekilde yararlanmak önemlidir. Saf enerji ve besin alımı açısından, protein diyetinizden en iyi şekilde yararlanmak için harika bir yoldur.

Her Gün Ne Kadar Proteine ​​İhtiyacım Var?

Bu hastadan hastaya değişebilir. Genel anlamda, bariatrik cerrahi hastalarının her gün 60 ile 80 gram arasında protein tüketmesi gerekir. Bazı hastalara, bazı sağlık faktörlerine bağlı olarak her gün 90 gram protein almaları tavsiye edilebilir.

Bariatrik Cerrahi Hastaları İçin Protein Kaynakları

Bariatrik cerrahi ameliyatı olan hastalar ameliyat sonrası beslenmede önce protein almaya daha sonra ise sebze ve karbonhidrata yer vermeye özen göstermelidir.

Protein Kaynağı Olarak:

Yumurta

Yağsız dana eti

Yağsız kuzu eti

Hindi eti

Tavuk

Balık

Kuru Fasulye

Nohut

Bezelye

Mantar

Chia Tohumu

Keten Tohumu

Peynir

Yoğurt (evde mayalanmış)

Kefir

Süt

Bariatrik cerrahi sonrası ilk aylarda çiğnenmesi ve yutulması kolay olan proteinleri tercih etmeye çalışın. İlk aylarda en kolay tavuk etinin daha yağlı ve yumuşak olan but kısmını göğüs etinden daha kolay sindirebilirsiniz. Balık eti de hem hafif ve protein değeri çok yüksek olan hem de sindirimi kolay proteinlerden biridir. Kurubaklagillerin sindirimi ilk aylarda kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden bazen zor bazen kolay olabilir. Dana eti ilk aylarda neredeyse sindirilemezken köfte olarak daha rahat tüketilmekte, kuzu eti ise dana etine göre daha kolay tolere edilmektedir. Öğünlerde bitkisel veya hayvansal protein ve sebze tüketmeye maksimum gayret edilmelidir.

 

Bize Ulaşın

Prof. Dr. Hasan Altun Sorularınızı Yanıtlıyor.