• +90 532 068 61 80

Tüp mide mi bypass mı?

Bu konu günümüzde doktorlar ve hastalar arasında çok tartışılmakta ve hastalar arasında kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Etki mekanizması:

Tüp midede midenin %75’i çıkartılır, hastanın yemesini kısıtlar. Ghrelin denilen iştah hormonu eksilir. Hasta az yiyerek doyabilir. Gastrik bypass ameliyatında hem mide küçültülür hem de ince barsağın bir kısmı devre dışı kalır. Tüp mideden farklı olarak emilim bozukluğu da yapmış olur.

Ameliyat süresi:

Tüp midede ameliyat süresi daha kısadır. Yaklaşık 45 dk sürer. Gastrik bypass ise ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Beklenen kilo kaybı:

Tüp midede hasta fazla kilosunun %60-70’ini verir. Gastrik bypass da ise kilo verimi biraz daha fazladır.

Komplikasyon:

Tüp midede komplikasyon oranı %8-10 arasındadır, tüp mide de ise komplikasyon oranı daha düşüktür (%3.5-5). Gastrik bypassda dumping sendromu, barsak tıkanıklığı ve anastomoz darlığı daha fazladır. Tüp midede ise reflü daha fazla görülmektedir.

Şeker hastalığı için hangisi daha iyi?

Eskiden şeker hastalığı olduğunda ilk tercih gastrik bypass iken günümüzde bu durum değişmiştir. Cleveland Clinic’de şeker hastaları (diyabet) üzerinde yapılan bir çalışmada obez ve şeker hastaları üç gruba ayrılmıştır. Bir grup sadece ilaç tedavisi, bir grup tüp mide ve bir grup hasta da gastrik bypass olmuştur. Hastalar 5 sene takip edildiğinde gastrik bypass ve tüp midenin şeker hastalığını düzeltme etkileri benzer bulunmuş, ve ilaç tedavisinin başarısı çok düşük olmuştur (1).

 

Sonuçta,

Her iki ameliyatta çok etkili ve iyi kilo verdiren yöntemlerdir. Gastrik bypass kilo verdirme ve yandaş hastalıkları düzeltme etkisi biraz daha iyi olmasına rağmen daha pahalıdır ve komplikasyon riski daha fazladır. Ama tüp mide (sleeve gastrektomi) daha ucuzdur, komplikasyon riski daha azdır.

 

Bu iki ameliyatı karşılaştıran 2018 yılı Ocak ayında JAMA dergisinde yayınlanan iki makalede bypass ve tüp mideyi karşılaştıran 5 yıllık çalışmada iki ameliyat arasında kilo verme ve yandaş hastalıkları geçirme açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (2,3).

Referanslar

  1. Schauer PR, Bhatt DL, Kiowan JP, Wolski K, et al. Bariatric Surgery versus Intensive Medical Therapy for Diabetes-5-Year Outcomes. N Eng J Med 2017; 376: 641-651.
  2. Peterli R, Wölnerhanssen BK, Peters T, et al. Effect of Laparoscopic Gastrectomy vs Laparoscopic Roux-en-Y Gastric Bypass on weight loss in patients with morbid obesity: The SM-BOSS Randomized Clinical Trial. JAMA 2018; 319: 255-265.
  3. Salminen P, Helmiö M, Ovaska J, et al. Effect of Laparoscopic Sleeve Gastrectomy vs Laparoscopic Roux-en-Y Bypass on Weight Loss at 5 Years Among Patients With Morbid Obesity: The SLEEVEPASS Randomized Clinical Trial. JAMA 2018; 319: 241-254.

Yorum yaz