• +90 532 068 61 80

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrectomy) yeme kısıtlayıcı bir ameliyattır. Laparoskopik veya robotik yöntemle yapılabilir. Yani karın açılmaz, karin üzerinde en büyüğü 1 cm 5 adet delikle yapılır. Hastanın anatomisi uygunsa göbek deliğinden tek delikle de yapılabilmektedir.

Ameliyat tekniği

İşlem genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat esnasında ilk olarak mide uzun kenarının damarları özel bir alet yardımıyla kesilmektedir. Daha sonra anestezi tarafından 36-40 F çaplarında (yaklaşık 1.3 cm çapında) bir tüp mide içine ilerletilir. Bu tüp kılavuz olarak kullanılır. Bu tüp hastada kalacak olan mide tarafında bırakılarak kılavuz olarak kullanılır. Bu tüpün yanından stapler dediğimiz hem kesen hem de titanyum zımba koyan bir aletle mide boylu boyunca kesilir.

Kesilen kısım karın dışına alınır. Bundan sonraki kısım her doktora göre değişebilir. Bazıları dikiş atar, bazıları kılıf kullanır, bazıları yapıştırıcı sıkar. Metilen mavisi dediğimiz su ile kaçak testi yapılır. Bu test o anda olabilecek bir teknik hatayı gösterir. Daha sonra gelişebilecek kaçak hakkında bilgi vermez. Test sonrası son kontroller yapılarak ameliyata son verilir.

Ameliyatın kesintisiz videosunu seyretmek isteyenler youtube kanalımızdan seyredebilirler.

Yorum yaz