• +90 532 068 61 80

Obezite Sınırı Nedir?

Tıp teknolojisi ne kadar gelişse de çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obezite, adeta pek çok toplumun önlenemez sorunları arasında yer almaya devam ediyor. Aşırı kilo almak, genellikle düzensiz bir yaşam ve dengesiz bir beslenmenin sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık açısından pek çok tehdit içeren obezite, düzensiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak sağlığı tehdit eden en önemli hastalıklardan biri haline geldi.

İnsanların en çok merak ettiği konulardan biri obez miyim, değil miyim? Obezite sınırındamıyım?, obeziteye ne kadar yakınım?, ne kadar kilo alırsam obez sayılacağım?

Obezite Sınırı

Bu sorulara cevap vermek için sadece kiloya bakmak uygun değildir. Çok uzun bir insan 100 kg normal sayılabilirken 150 cm bir insan için çok yüksek bir kilodur. Bu yüzden tıpta vücut kitle indeksi kullanılmaktadır. Bu hesapta kişinin kilosu boyunun metre cinsinden karesine bölünmektedir. Yani kişi 100 kg ve boyu 1.7 metre ise 100 rakamı 1.7’nin karesine bölünmektedir. Bu rakam 30’un üzerinde ise kişi obez kabul edilmektedir. Obezite sınırını belirlemede bu yöntemin de sakıncaları olmasına rağmen en çok kullanılan yöntemdir. Sporcu bir kişinin kilosu yüksek olmasına rağmen yağ dokusu çok az olup bu hesaba göre obez kabul edilebilir.

Vücut kitle indeksinizi hesaplamak için hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Yorum yaz