• +90 532 068 61 80

Obezite Ameliyatı Çeşitleri

Obezite ameliyatı mantık olarak alınan enerji miktarını azaltarak harcanan enerjiden daha az enerji alımıyla vücuttaki yağlardan yakılmasını sağlayarak kilo verilmesini amaçlamaktadır. Mide hacminde kısıtlamayla veya hem mide hacminde kısıtlama hem de barsak da bypass yaparak emilimi azaltma yoluyla alınan enerjiyi azaltıla bilinmektedir. Obezite ameliyatlarıyla hızlı ve kalıcı kilo vermek mümkündür.

Obezite Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir

Obezite ameliyatı midede hacminde küçültme veya hem midede hacminde küçültme hem de barsak da bypass yapılmasının şekline göre bir çok çeşidi bulunmaktadır. En sık yapılan mide ameliyatlarından tüp mide ameliyatında midenin alt kısmından alınarak mide tüp şekline gelmekte ve hacmi de 100 cc civarına kadar düşürülmektedir. Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ameliyatında mide hacmindeki değişiklik tüp mide ameliyatında ki gibi ancak ayrıyeten barsak da pypass yapılmaktadır. SADI-Sameliyatı da ise barsak pypass’ı daha az olmakta, pilor kası muhafaza edilmekte ve teknik olarak da Bilopankreatik Diversiyon –  Duodenal Switch ameliyatlarından daha basit bir ameliyattır.

Obezite Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Obezite ameliyatı obezite tanısı konulmuş ve bu durumdan kaynaklı ciddi sağlık sorunları yaşan hastalarda hızlı ve etkili bir çözüm olmaktadır. Obezite problemiyle beraber metabolik sendrom oluşan kişilerde bu sendromlara tedavi amaçlı olarak da obezite ameliyatı yapılabilmektedir. Yapılacak olan obezite ameliyatının teknik olarak hastaya en uygun olanının hangisi olduğuna hastanın sağlık durumunu çok geniş kapsamlı olarak analiz eden doktorun karar vermesi daha uygun olmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite ameliyatı sonrası beslenmede özellikle ameliyatın hemen sonrasında sekerat döneminde çok dikkat etmek gerekmektedir. İyileşmenin akabinde de diyetisyenin hazırladığı diyet listesine uyulması da hem hastanın kilo vermesini istenilen aralıklara getirmekte hem de sağlık problemi yaşamasına engel olmaktadır. Genellikle obezite ameliyatından hemen sonra az az sık sık gıda ve sıvı alınması gerekmekte il önce berrak sıvı gıdalar alınabilmekte daha sonra çorba türü gıdalar ondan sonra katı gıdalara geçiş yapılmaktadır.

Obezite Ameliyatı Olanların Yorumları

Obezite ameliyatı olanların genellikle ilk yorumları kilo verme miktarının istedikleri kadar olduğu ve bazı obezite hastalarının da şeker ve tansiyon gibi rahatsızlıklarına yaptırdıkları obezite ameliyatının çözüm olduğudur.

Yorum yaz