• +90 532 068 61 80

Tüp Mide

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi):

Tüp mide ameliyatı, midenin yemek yediğimizde büyüyen sol kısmının yaklaşık olarak %75-80’inin çıkarıldığı bir ameliyattır. Geride kalan mide tüp şeklinde veya muz şeklinde olmaktadır. Yemeyi kısıtlayıcı bir ameliyattır. Şu anda dünyada en çok kullanılan ameliyattır.

Önceleri gastrik bypass gibi daha ağır obezite ameliyatlarının uygulanamayacağı riskli hastalarda ilk basamak olarak kullanılmıştır. Fakat ameliyatın başarısı nedeniyle günümüzde tek başına bir ameliyat olarak kullanılmaktadır.

Teknik:

Ameliyat genel anestezi altında laparoskopik yöntemle yapılmaktadır. Ameliyat 5 delik veya tek delikten gerçekleştirilebilmektedir.  Midenin damarları ayrıldıktan sonra mide içine ağızdan tüp yerleştirilmekte ve mide tüp komşuluğundan stapler dediğimiz bir alet yardımıyla kesilmektedir. Mide karın duvarındaki delikten dışarı alınmaktadır. Kanama ve kaçak kontrolü yapıldıktan sonra tüp çekilerek midenin kesilen kısmı tekrar dikilmektedir. Ameliyattan sonra karın içinde veya burunda bir dren bırakılmamaktadır.

Avantajları:

  • Ameliyat süresi kısadır.
  • Diğer yöntemlere göre tekniği daha basittir.
  • Hastanede kalış süresi kısadır (2-3 gün)
  • Vücutta yabancı bir cisim kalmaz.
  • Dumping sendromu olmaz.
  • Barsaklara dokunulmadığı için hayat boyu ilaç kullanmanız gerekmez.
  • Ghrelin denen iştah hormonu azalır.

Dezavantajları:

  • Geriye dönüşümsüzdür.
  • Kilo verdirme ve yandaşa hastalıklardan kurtarma etkisi gastrik bypass ve duodenal switch’e göre daha zayıftır.

Tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı ile ortalama toplam kilonuzun %30-40’ını yaklaşık 1 yıl içinde verirsiniz. Genelde kilo verme ilk aylarda hızlıdır ve giderek yavaşlar. Genelde hasta dip kiloya ulaştıktan sonra 3-5 kilo geri alabilir. Hastaların çoğunluğu bu kilolarını korur.

Tüp mide ameliyatı sonrası geri kilo alımı ancak hastaların %15’inde olmaktadır. Hastaların tekrar ilk kilolarına dönmeleri çok nadirdir. Geri kilo alımını önlemek için bir takım kurallara uymak ve düzenli kontrollere gelmek gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrası mide en küçük hacmindedir ve genelde 100-200 ml alır. Zamanla mide büyüyebilir ve biraz büyümesi beklenir. Fakat bu büyüme hastadan hastaya çok değişmektedir. Bazı hastalarda büyüme çok azken bazı hastalarda daha fazla görülmektedir. Midenin büyümesi geri kilo alacağınız anlamına gelmez. Ama mideniz ilk haline gelmez.

Bu ameliyat laparoskopik dediğimiz kapalı yöntemle yapılır. Ameliyat süresi kısadır. 45 dk toplam ameliyat süresi vardır. Bu yüzden ameliyatın travması çok azdır. Hastalar 3 gün hastanede kaldıktan sonra normal hayatlarına dönebilirler. Çoğu hasta işine 1 hafta içinde dönebilir.

Son yapılan çalışmalarda tüp mide ameliyatının şeker hastalığını düzeltmede gastrit bypass kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Ameliyat esnasında mide kesilirken aynı zamanda stapler ile zımbalanır. Zımbalanan hatta teknik hata olmasın diye mide içine mavi su verilir. Dışarı kaçak olup olmadığına bakılır. Ameliyat sonrası taburcu olmadan tekrar mavi su içirip kaçak testi yapanlar da vardır. Fakat biz rutin olarak dren kullanmadığımız için ameliyat sonrası olan testi yapmıyoruz.

Bizim merkezimiz obezite ve metabolizma cerrahisinde Center of Excellence (Mükemmeliyet Merkezi) sertifikasına sahiptir. Ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası bütün süreç sizin güvenliğiniz için takip edilmektedir. 10 senenin üzerinde tecrübeye sahibiz. Son 4 senede 1000’in üzerinde obezite ameliyatları ve revizyonlarını hiç ölüm olayı olmadan başarıyla gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası süreçleri de sıkı takip ediyoruz. Ameliyat sonrası desteği devam ettiriyoruz.

Tüp mide ameliyatı diğer obezite ameliyatlarına göre daha basittir. Ayrıca barsaklara dokunulmaz. Emilim bozukluğu yapmadığı için hayat boyu vitamin mineral kullanımına gerek yoktur. Karında anatomi değiştirilmez. İleride geçirebileceğiniz ameliyat veya endoskopik gibi tetkiklerde normal bir insandan farkınız olmaz.