• +90 532 068 61 80

Tüp mide mi? Gastrik Bypass mı? Hangi Ameliyat?

tup-mide-bypass

Tüp mide mi? Gastrik Bypass mı? Hangi Ameliyat?

Bu konu günümüzde doktorlar ve hastalar arasında çok tartışılmakta ve hastalar arasında kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Etki mekanizması:

Tüp midede midenin %75’i çıkartılır, hastanın yemesini kısıtlar. Ghrelin denilen iştah hormonu eksilir. Hasta az yiyerek doyabilir. Gastrik bypass ameliyatında hem mide küçültülür hem de ince barsağın bir kısmı devre dışı kalır. Tüp mideden farklı olarak emilim bozukluğu da yapmış olur.

Tüp midede vücut anatomisi bozulmaz ve yiyecekler normal şekilde mide barsak sisteminde yoluna devam eder. Fakat gastrik bypass ameliyatında normal anatomik yol bozulur.

Gastrik bypassda emilim bozukluğu olduğundan sizin için gerekli bir takım vitamin ve mineralleri de yeterince alamazsınız. Bu yüzden gastrik bypass olan hastaların ömür boyu vitamin ve mineral takviyesi gerekir. Tüp midede belirli bir süre verilip kesilir.

Gastrik bypass ile tüp midenin en önemli farkı; tüp midede herhangi bir problem yaşandığında endoskopi ile midenin tüm yüzeyi görüntülenip, biyopsi alınabilirken gastrik bypassta midenin endoskopi ile görüntülenemeyen ve kör kalan alanı bulunmakta, buradan biyopsi alınması olanaksız olmaktadır.

Ameliyat süresi:

Tüp midede ameliyat süresi daha kısadır. Yaklaşık 45 dk sürer. Gastrik bypass ise ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Beklenen kilo kaybı:

Tüp midede hasta fazla kilosunun %60-70’ini verir. Gastrik bypass da ise kilo verimi biraz daha fazladır.

Komplikasyon:

Gastrik bypassda tüm komplikasyonların oranı %8-10 arasındadır, tüp mide de ise komplikasyon oranı daha düşüktür (%3.5-5). Gastrik bypassda dumping sendromu, barsak tıkanıklığı ve anastomoz darlığı daha fazladır. Tüp midede ise reflü daha fazla görülmektedir.

Şeker hastalığı için hangisi daha iyi?

Eskiden şeker hastalığı olduğunda ilk tercih gastrik bypass iken günümüzde bu durum değişmiştir. Cleveland Clinic’de şeker hastaları (diyabet) üzerinde yapılan bir çalışmada obez ve şeker hastaları üç gruba ayrılmıştır. Bir grup sadece ilaç tedavisi, bir grup tüp mide ve bir grup hasta da gastrik bypass olmuştur. Hastalar 5 sene takip edildiğinde gastrik bypass ve tüp midenin şeker hastalığını düzeltme etkileri benzer bulunmuş, ve ilaç tedavisinin başarısı çok düşük olmuştur.

Tüp mide mi bypass mı?

Sonuçta,

Her iki ameliyatta çok etkili ve iyi kilo verdiren yöntemlerdir. Gastrik bypass kilo verdirme ve yandaş hastalıkları düzeltme etkisi biraz daha iyi olmasına rağmen daha pahalıdır ve komplikasyon riski daha fazladır. Ama tüp mide (sleeve gastrektomi) daha ucuzdur, komplikasyon riski daha azdır.