• +90 532 068 61 80

Şeker Ameliyatı

Şeker Ameliyatı

Şeker ameliyatı (diyabet ameliyatı) genel bir terimdir. Daha çok metabolik ameliyatlar için kullanılır. Günümüzde kullanılan obeziteameliyatları (tüp mide, gastrik bypass, duodenal switch, bipartition) aynı zamanda şeker hastaları için kullanılan ameliyatlardır. Sadece mide kelepçesi bu ameliyatlardan farklıdır.

Yani şeker hastalığı olanlar bu ameliyatlardan birin olduğunda şekeri %85-90 oranında düzeltmektedir. Şeker hastalığı metabolik hastalıklar dediğimiz hipertansiyon, kolesterol yüksekliği gibi hastalıkların içindedir. Bu hastalıklar için yapılan ameliyatlara genel olarak metabolik ameliyatlar denmektedir.

Amerika’da şeker hastalarıyla ilgili hangi ameliyatın daha iyi olduğunu araştıran 5 yıllık bir çalışmada tüp mide ve gastrik bypass ameliyatı olanlarda şeker hastalığının düzelme oranı benzer bulunmuştur. Bu yüzden hasta şeker hastası ise mutlaka emilim bozukluğu yapan bir ameliyat olması gerekmiyor. Tüp mide ameliyatı daha basit olmasına rağmen şeker hastalığını çok başarılı geçirebiliyor.

Şeker ameliyatı kimlere öneriliyor?

Şeker ameliyatları zayıf ve aynı zamanda şeker hastalığı olan hastalara önerilmemektedir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan hastalara bu ameliyatlar önerilmektedir. Ameliyata karar verildiğinde öncesinde bir takım tetkiklerle sizin ameliyatla düzelebilme şansınıza bakılmaktadır. Uzun süreli (10 senenin üzeri) insülin kullanan hastalarda ameliyattan fayda oranı giderek düşmektedir.

Ameliyat olmayı düşünen hastaların öncelikle bu ameliyatları yapan merkeze başvurup ameliyata uygun olup olmadıklarına baktırmaları gerekir. Bir takım ön testlerden sonra şeker ameliyatına uygun olup olmadığınız değerlendirilir. Kliniğimizde ön değerlendirme için iletişim formunu doldurabilirsiniz.