• +90 532 068 61 80

Obezite Metabolizma Cerrahisi

Metabolik Cerrahi Nedir?

Günümüzde özellikle obezitenin artmasıyla metabolik sendrom dediğimiz bir takım hastalık grupları daha çok görülmeye başlamıştır. Hastada metabolik beş risk faktöründen üçü bir arada görüldüğünde hastada metabolik sendrom tanısı konulmaktadır. Bunlar: abdominal obezite (karında yağlanma artışı), yüksek tansiyon, kan şekerinde yükseklik, trigliseridde yükselme, HDL dediğimiz iyi kolesterolde düşme.

Metabolik sendromu olan hastalarda bu hastalıkları geçirmek için yapılan cerrahiye de Metabolik Cerrahi denmektedir. Günümüzde kullanılan obezite ameliyatlarının hepsi aslında bir metabolik cerrahidir. Tüp mide, gastrik bypass, duodenal switch, SADI-S, bipartition bu amaçla kullanılmaktadır. Bu cerrahiler yapıldığında hastalarda ciddi bir kilo vermeden bile metabolik sendromda düzelme olmaktadır.

Kimler Metabolizma Cerrahisi Olabilir?

Obezite ameliyatı olmak için gerekli olan kriterler metabolik sendrom için ameliyat olacak hastalar için de geçerlidir. Fakat metabolik sendromu olan hastalarda ameliyat olabilmek için vücut kitle indeksi alt sınır 35 değil 30’dür. Yani metabolik sendromu olan obez hastalar sadece obezitesi olanlara göre daha düşük kilo boy oranı ile ameliyat olabilmektedir.

Ameliyat hakkında daha ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.