• +90 532 068 61 80

Duodenal Switch

Duodenal switch obezite ameliyatı da mide hacminin küçültülmesi için yani alınan gıda miktarını azaltmaya yönelik yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatta da diğer mide ameliyatları ile aynı şekilde mide hacminde küçültülme yapılmakta ancak bunun yanı sıra barsakta kısaltma yapılarak yağ emiliminin azaltılması sağlanmaktadır. Özellikle kalorili beslenen obezite hastalarına uygulanan bu ameliyat hızlı ve çok kilo vermede oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Süper obezite hastalarında (BMI indeksi 55 kg/m2) iyi sonuç alınmaktadır.

Duodenal Switch Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Duodenal switch obezite ameliyatının başarısı doktorun becerisi ile doğrudan etkilenir. Dünyada sayılı obezite cerrahının gerçekleştirebildiği bu operasyonda midenin dış tarafı kısmen çıkartılır. Çıkarılan bu kısım ghrelin ürettiğinden bu maddenin azalmasına sebebiyet vermektedir. Ghrelin aclik hissi oluşmasına sağlayan madde olması nedeniyle vücuttaki miktarındaki azalmasıyla istahta azalma olmaktadır. Mide hacmi 60-180 mililitre ye düşürülen mide hacmi gıda alınımı azaltmaktadır. Bunun yanı sıra midenin barsak balangıcı olan kısımdan çıkarılan kısım yağ emilimini sağlayan kısım olduğundan alınan enerjinin iyice kısıtlanmasını sağlamaktadır. Barsak çıkarılırken pilor kası (pylorus) korunarak hazımsızlık yaşanmasınında önüne de geçilmektedir.

Duodenal Switch Ameliyatı Sonrası Beslenme

Duodenal switch obezite ameliyatı sonrası beslenme çok önemlidir. Sindirim sistemin de emilimin yapıldığı barsak kısmına müdahale yapıldığından vitamin ve mineral eksikliği yaşanmaması için gida takviyesine ihtiyaç olabilmektedir. Mide ameliyatı sonrası beslenme sürecinde takip edilmesi gereken beslenme şekilleri şöyledir. İlk olarak berrak sıvılar alınmalıdır. Sonra kulp sıvı gıda, çorbalar, yumuşak katı gıdalar ve normal gıda alınmasıyla sürecin tamamlanmakta ancak kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Obezite ameliyatı olanların ilk yorumları hızlı ve çok kilo verdikleri yaklaşık %90 civarında kilo kaybettikleri yönünde olmaktadır. Yüksek kolesterol ve tansiyon hastalığı olan hastaların açıklamalarında problemlerinin çözüldüğünü şeker hastalığı olan hastaların da açıklamalarında bu hastalığın pençesinden kurtulduklarını ve bu ameliyatla kendilerine sağlıklı bir yaşamın kapısının açıldığını duymaktayız. Uyurken nefes tıkanıklığı sorunu yaşayanlarında artık uyku kalitelerinin attığı ve yaşam kalitelerinin arttığı yönünde yorumlar yapmaktadırlar. Bazı hastaların yorumlarında bu ameliyat sonrasında ishal ve gaz problemi yaşadıkları yönündedir.