• +90 532 068 61 80

Biliopankreatik Diversiyon

Midenin alt yarısı çıkartılır.150-250 ml mide hacmi kalır.Laparoskopik yöntemle yapılır. Yemeyi daha çok kısıtlayıp emilimi azatan bir yöntemdir. Midenin bir kısmı alınır ve yaklaşık 500 ml mide kalır. Kalın barsaktan itibaren 2 metrelik ince barsak mideye bağlanarak yemekler sadece bu 2 metrelik barsaktan geçer. Sindirim enzimlerini taşıyan barsak yemek taşıyan barsağın son 50 cm’ne (ortak kanal) bağlanarak yemeklere sindirim enzimlerinin son 50 cm de birleşmesi sağlanır. Bir takım yan etkileri fazla görüldüğünden (marjinal ülser) duedonal switch ameliyatına  oranla çok daha az tercih edilmektedir.

Biliopankreatik Diversiyon Nedir?

Biliopankreatik Diversiyon (BPD) mide ameliyatı mide hacminin kısıtlandığıbir ameliyat türü olup sleeve gastronomi (tüp mide ameliyatı) ameliyatına benzemektedir. Bu ameliyatta mide hacim olarak biliopankreatik diversiyon ameliyatından daha büyük hacimde olmakta ancak emilim kısıtlamasıyla (Malabsorpsiyon) yani bağırsak mesafesinin ortalama olarak yarısının kısıtlanmasıyla ve pilor kasının midenin son kısmıyla beraber alınmasıyla kilo verilmesi çok hızlı ve çok miktarda olması sağlanmaktadır.

Biliopankreatik Diversiyon Ameliyatları

Biliopankreatik Diversiyon-Duodenal Switch (BPD/DS) ameliyatlarının her ikisinde de mide uzunlamasına daraltılarak tüp şeklinde mide küçültme işlemi yapılmakta ancak Duodenal Switch (DS) ameliyatında pilor kası korunarak ve barsak daha uzun olacak şekilde bırakıldığından emilim kısıtlaması daha az yapılmış olmaktadır.

Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ameliyatı emilimi iyice kısıtladığı için alınan gıda miktarı kilo verilmesini Duodenal Switch kadar etkilemez. Biliopankreatik Diversiyon (BPD) ameliyatında emilimin yapıldığı barsakta kısaltılma yapılmaktadır. Pilor kasının alınması ile Pankreas enzimleri ve safranın  gıdalarla buluşması ve gıdaların parçalanmasın azaltıldığından emilim çok ciddi miktarda kısıtlanıp kilo verilmesi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmaktedir. Diversiyon-Duodenal ameliyatında emilim (malabsorpsiyon) kısıtlaması daha az olduğundan kilo verilmesi Biliopankreatik Diversiyon (BPD) kadar çok olmamaktadır. Ancak emilim kısıtlamasının az olması vitamin ve mineral eksikliği yaşanması ihtimalini de azaltmaktadır.

Biliopankreatik Diversiyon Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Biliopankreatik Diversiyon-Duodenal Switch (BPD-DS) ameliyatları Süper obezite (VKI 50 kg/m2’den büyük olan) ve ya Morbid obezite (VKI 40 kg/m2’den büyük olan) hastalar için uygun bir ameliyattır. Bu kişilerden obeziteden kaynaklı yani Metabolik Sendrom sonucu oluşan Tip 2 Diyabet, Kötü kolesterol, Hipertansiyon ve uykuda nefes zorluğu gibi rahatsızlara da çözüm olmaktadır. Fazla kilonun % 85’nin verilebilmesini sağlamakta ayrıca şeker hastalığı olan morbid obezite hastalarında şeker hastalığı için tedavi amaçlı da yapılmaktadır.

Biliopankreatik Diversiyon Ameliyatı Avantajları

Yemek yeme miktarında çok kısıtlama yapılmadığı için kişi normal miktarlarda yemek yiyebilmekte aynı zamanda çok miktarda ve hızlı kilo verilebilmekte ve kalıcı kilo kaybı olmaktadır. Bulantı kusma gibi rahatsızlıklar daha az olur ancak ishal, gaz ve vitamin ve mineral eksikliği gibi bazı dezavantajları da olabilmektedir. Vitamin desteğinin alınması ve beslenmenin diyetisyen kontrolünde olması gerekmektedir.

Laparoskopik Biliopankreatik Diversiyon sonrası Beslenme

Az az sık sık ve çok çiğneyerek yemek yenmesi, tokluk hissi oluştuğu anda yemeyi bırakmak gerekmektedir. Günlük minimum 100 gr protein alınması önemlidir. Yağlı gıdalar, tatlı gıdalar, alkollü içecekler, gazlı içecekler ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır.