• +90 532 068 61 80

Obezite Nedir Nedenleri Ve Sonuçları

Oldukça genç yaşlarda başlayan bir sorun haline gelen obezite, adeta insanların yaşam standardını düşürmekte ve hayat kalitesini kısıtlamaktadır. Kendinize yaşam kalitesi konusunda avantaj sağlamak istiyorsanız, obezite hakkında detaylı bilgiler edilmeli ve tedbirinizi önceden almalısınız. Obezite nedir nedenleri ve sonuçları nelerdir? sorusu çok araştırılmakta ve merak edilmektedir.

Günümüzde de giderek artan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. İnsanlarda obeziteye bağlı ek yandaş hastalıklar ortaya çıkarak hem hayat kalitesini bozmakta hem de yaşam süresini kısaltmaktadır.

Obezite genel tanım olarak vücutta aşırı miktarda yağ birikmesidir. Bunun bir ölçüsü vücutta yağ oranını ölçmektir. Ama çok pratik bir yöntem değildir. Genelde kişiye obez demek için vücut kitle indeksi kullanılmaktadır. Vücut kitle indeksinde kişinin kilosu boyunun metre cinsinden karesine bölünmektedir. Aşağıdaki VKİ hesaplama aracı ile hesaplayabilirsiniz. Bu değer 30’un üzerinde olduğunda kişiye obez denilmektedir.

Obezitenin en önemli nedenlerinden biri ailesel genetik faktörlerdir. Anne babanın obez olması çocuğun da %80 obez olmasına yol açmaktadır. Annenin gebelik esnasında obez olması da çocuğun da ilerde obez olmasına yol açabilmektedir. Ek olarak obez olmada çevresel faktörlerde önemlidir. Kişinin hareket durumu, yeme biçimi de çevresel faktörler içindedir. Genetik olarak obezite yatkın olan kişilerin çevresel faktörlere çok dikkat etmeleri gerekir.

Obezite sadece kişide fiziksel değişiklikler yapmaz. Obezite sonucunda kişide birçok sağlık problemi ortaya çıkar. En önemlileri şeker hastalığı (diyabet), hipertansiyon, hiperlipidemi, uyku apnesidir. Bu hastalıklar dışında obez kişilerde ruhsal sorunlar da ortaya çıkabilmekte, sosyal izolasyon oluşmaktadır. Ayrıca obezite kişilerin yaşam süresini kısaltmaktadır. Özellikle kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranları çok yükselmektedir.

Yorum yaz